Math

A manufacturer produces certain devices. The fixed cost of production is $2000. The first unit produced cost $2 and the cost per unit increases by 20 cents or each additional unit produced. What is the total cost C of producing x units?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. The premise is faulty. From your data, the first would cost $2 to produce, the second $2.20, the third $2.40, which sounds illogical. Articles can be produced more cheaply on a mass basis.

    Assuming you mean that after first one, the remaining units cost $.20 each:

    C = $200 + .2(x - 1)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by Px  1000  0 x MCsds, where P is in dollars and Mx is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500 units is

  2. Math

    The cost of producing x units of a certain commodity is given by P(x)=1000+ int(MC(s))ds from 0 to x, where P is in dollars and M(x) is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500

  3. Calculus 2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

  4. math

    The pricing policy of a company follows the demand equation p=D(x). D(x) being the price per unit when x units are demanded. After studying the market trends the company determines the price function that is given by D(x)=

  1. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3

  2. math, breakeven point

    AutoTime, a manufacturer of electronic digital timers, has a monthly fixed cost of $48,000 and a production cost of $8 for each timer manufactured. The timers sell for $14 each. My cost function is 8x+48,000 My revenue function is

  3. statistics

    A study was conducted to investigate the relationship between the cost, y (in tens of thousands of dollars), per unit of equipment manufactured and the number of units produced per run, x. The resulting equation for the line of

  4. quantitative methods for business

    El Computer produces its multimedia notebook computer on a production line that has an annual capacity of 16,000 units. The cost to set up the production line is $2345, and the annual holding cost is $20 per unit. Current practice

  1. Managerial Economics

    Suppose that Neptune Music has the copyright to the latest CD of the heavy Iron Band. The market demand curve for the CD is Q=800-100p, where Q represents quantity demanded in thousands and p represents the price in dollars.

  2. Math

    The daily production costs C (in dollars per unit) for a manufacturer of lighting fixtures are given by the quadratic function C(X)=800-10X+0.25X2 where x is the number of units produced. How many fixtures should be produced to

  3. Math/Economics

    Suppose that a firm has only one variable input, labor, and firm output is zero when labor is zero. When the firm hires 6 workers it produces 90 units of output. Fixed cost of production are $6 and the variable cost per unit of

  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

You can view more similar questions or ask a new question.