childcare

Following the nutritional label on the jar of peanut butter. you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat what percent of calories come from fat?
A.30
b.40
c.70
d.80

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 60
asked by Nicole
  1. Involves conversion and math.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. health, safety and nutrition

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. what percent of the calories come from that?

    asked by reann on April 7, 2011
  2. Health, Safety, and Nutrition

    1)Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat. a)30 b)40 c)70 d)80 i put c

    asked by Alana on November 9, 2011
  3. Childcare Mangment

    i have 2 questions 13. Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat? A. 30 C. 70 B.

    asked by Brenda on December 7, 2010
  4. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?

    asked by Jorge on January 12, 2016
  5. Nutrition of the young child

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 once of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. Whst percent of the calories come from fat. A.30 B.40 C.70 D.80 I chose C as my

    asked by Cynthia on April 7, 2009
  6. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar

    asked by christina on August 12, 2011
  7. Math

    ted sells his homemade peanut butter for 1.60 a jar at the local farmers Market the jar is 8 cm in diameter and 10 cm high he decides he will also sell peanut butter in jats that are 16 cm in diameter and 20 cm high.What should he

    asked by Alice on May 15, 2013
  8. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.

    asked by Shannon on March 23, 2013
  9. algebra

    Which jar of peanut butter is the best buy? How do I calculate this? A.18 oz jar for $1.69 B.30 oz jar for $2.59 C.32 oz jar for $2.89 D.24 oz jar for $2.09

    asked by Lycia on June 3, 2014
  10. math

    A cookie jar contains 6 chocolate chip cookies, 4 oatmeal cookies, 8 peanut butter cookies, and 2 sugar cookies. If a cookie is pulled from the jar what is the probability that it is oatmeal or peanut butter?

    asked by moses on February 26, 2016

More Similar Questions