english

does this sentence make sesse.

he ate a apple.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 118
asked by Emma
  1. The sentence makes sense, but you need "an" in front of "apple," not "a" since "apple" begins with a vowel.

    http://grammar.ccc.commnet.edu/grammar/determiners/determiners.htm

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math 2nd grade

    simon ate 3/2 slices of an apple. Did he eat less than a whole apple or more than the whole apple. Draw a picture to show your answer

    asked by ali on February 29, 2012
  2. math

    kim ate 3/2 slices of an apple. Did he eat less than a whole apple or more than the whole apple. draw picture to show your answer

    asked by ashley on February 27, 2012
  3. 4 grade math

    gina ate 1/6 of an apple pie. Greg ate 1/2 of the same apple pie. how much of the apple pie was left

    asked by marsha on April 30, 2013
  4. Math

    I have a word problem with fractions. Anna estimated that her brother Nick ate about 1/3 of an apple pie, her brother Matt ate 5/8 of the pie, and she ate about 1/4 of the pie. How might you convince Anna that her estimates do not

    asked by Robert on January 23, 2013
  5. English

    1. I ate a piece of banana(s). 2. I ate some pieces of banana(s). 3. I handed two pieces of apple(s) to the boy. ------------------------------ Do we have to use a singular noun or a plural noun in each sentence?

    asked by rfvv on July 30, 2016
  6. Math

    Lou and Jan each ate 1/4 of an apple. Is there more than , less than , or exactly 1/2 of the apple left ? Explain. I don't know

    asked by Nawaf on February 9, 2014
  7. Math

    Gina ate 1/6 of an apple pie.Greg ate 1/2 of the same pie.How much of the apple pie was left?

    asked by Ileana Rivera on March 22, 2017
  8. Math

    2. Celia brought 12 apples , ate two of them, and sold the rest for 20 cents more per apple than was she paid. Her total profit was $1.00 How much did she sell each apple for.

    asked by Stephanie on September 25, 2013
  9. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit

    asked by King on October 27, 2016
  10. grammar

    you have to underline the incorrect pronoun in each sentence.Then write the correct pronoun on the line provided 1.there was no apple cakebecause the dog ate them.

    asked by vanessa rodriguez on January 3, 2011

More Similar Questions