A 60.0ml 0.513M glucose solution is mixed with 120.0ml of 2.33 M glucose solution. What is the concentration of the final solution. assume volumes are additive.
moles soln 1 = M x L = ??
moles soln 2 = M x L = xx
total moles/total L = new molarity.
what are the 6 type of energy?
To find the concentration of the final solution, we need to calculate the moles of glucose in each solution and then add them together.
Step 1: Calculate the moles of glucose in the first solution.
Given:
Volume (V1) = 60.0 mL = 0.060 L
Concentration (C1) = 0.513 M
To convert from volume (mL) to liters (L), divide by 1000.
Moles (n1) = Concentration (C1) * Volume (V1)
n1 = 0.513 M * 0.060 L
Step 2: Calculate the moles of glucose in the second solution.
Given:
Volume (V2) = 120.0 mL = 0.120 L
Concentration (C2) = 2.33 M
Moles (n2) = Concentration (C2) * Volume (V2)
n2 = 2.33 M * 0.120 L
Step 3: Add the moles of glucose from both solutions to get the total moles.
Total moles (ntotal) = n1 + n2
Step 4: Calculate the volume of the final solution.
Given:
Volume of the final solution = Volume of Solution 1 + Volume of Solution 2
Vfinal = V1 + V2
Step 5: Calculate the concentration of the final solution.
Concentration of the final solution (Cfinal) = ntotal / Vfinal
Now, let's calculate the values.
n1 = 0.513 M * 0.060 L = 0.0308 moles
n2 = 2.33 M * 0.120 L = 0.2796 moles
ntotal = 0.0308 moles + 0.2796 moles = 0.3104 moles
Vfinal = 0.060 L + 0.120 L = 0.180 L
Cfinal = 0.3104 moles / 0.180 L = 1.724 M
Hence, the concentration of the final solution is 1.724 M.