middle school math

Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower?
_______________, __________________

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 67
asked by Kael
  1. Let the unit price of tulips be T and the unit price of roses be R.

    4T + 7R = 29
    6T + 18R = 66

    Solve that pair of equations.

    12T + 21R = 87
    12T + 36R = 132
    15R = 45
    R = $3.00
    4T = 29 - 21 = 8
    T = $2.00

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by drwls

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.

    asked by Nicolasq on October 30, 2014
  2. math

    A flower displays contains tulips, roses, and carnations. For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation. The display contains 100 flowers. How many of the flowers are tulips?

    asked by Ken on March 3, 2017
  3. algebra

    A florist plans to make 5 Identical bridesmaid bouquets for a weeding. She budgeted £ 610 and she want to 24 flowers for each bouquet. She want to use three types of flowers namely; roses, tulips and lilies . A survey of prices

    asked by Emmanuel on April 7, 2018
  4. Art

    Which of the following best explains why a colorful tulip is not typically viewed as a work of art. A. Tulips cant be displayed in a gallery B. Tulips are not lasting objects C. Tulips do not have abstract patterns D. Tulips are

    asked by Sydney :) on May 6, 2019
  5. Art

    which of the following best explains why a colorful tulip is not typically viewed as a work of art? A.Tulips cannot be displayed in a gallery. B. Tulips are not lasting objects. (I chose this one) C. Tulips do not have artistic

    asked by Tia on April 28, 2016
  6. math

    A florist had an equal number of red and yellow tulips. She sold 624 red tulips. Then she had 4 times as many yellow tulips as red tulips. How many tulips did she start with? You must use a bar model to solve this problem.

    asked by Katie on January 12, 2014
  7. Math: 5th Grade

    A florist had an equal number of red and yellow tulips. She sold 624 red tulips. Then she had 4 times as many yellow tulips as red tulips. How many tulips did she start with? You must use a bar model to solve this problem.

    asked by Alex on June 1, 2015
  8. Math

    Mr. lim bought an equal number of red and yellow tulips. He gave away 24 red tulips. Then tere were4 times as many yellow tulips. How mani tulips did he buy? Anna is 14 kg heavier than lily. Sharon is 8 kg lighter than Bona. If

    asked by wilma on February 20, 2015
  9. Math

    Hi spent 53$ on tulips and orchids. The tulips cost $6 each and $7 for orchids. If she bought 8 flowers all how many tulips did she buy

    asked by Dicle on March 20, 2016
  10. Art

    Which of the following best explains why a colorful tulip is not typically viewed as a work of art? Tulips cannot be displayed in a gallery. Tulips are not human made. (MY ANSWER) Tulips do not have artistic patterns.

    asked by LOVE on May 1, 2016

More Similar Questions