college math

If a firm has fixed costs of $20,000, variable cost per unit of $.50, and a breakeven point of 5000 units, the price is?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 90
asked by Terri

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when

    asked by Charles on December 9, 2009
  2. business econ

    What is the break even in units? Bottle, Label and Production (direct material and labor) = $9.12 per 12 oz. can Advertising & promotion (fixed) = $218,000 Company Overhead (fixed) = $354,000 Formula I'm using: Breakeven in units

    asked by Kelly on October 12, 2015
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

    asked by denise on June 3, 2010
  4. microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume

    asked by bushra on August 14, 2015
  5. MicroEconomics

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume

    asked by Samantha on April 19, 2015
  6. Managerial finance

    Suppose that your firm sells its goods at $100 per unit, it incurs $50,000 in total fixed costs, and it faces a variable cost per unit of $40. What is your firm's approximate Break Even level in number of unit sold? a. 503 b. 620

    asked by Britney Martin on December 1, 2016
  7. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume

    asked by Allien on May 18, 2015
  8. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume

    asked by Delynn on October 25, 2015
  9. MATHS

    A company is a monopolist. The demand function for its product is as follows: Q = 60 – 0.4P + 6Y + 2A Where Q = quantity sold in units P = Price per unit Y = per capita disposal income (thousands of dollars) A = hundreds of

    asked by NICO on December 4, 2016
  10. Economics

    You’ve been hired by an unprofitable firm to determine whether it should shut down its unprofitable operation. The firm currently uses 70 workers to produce 300 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and

    asked by Sally on December 11, 2006

More Similar Questions