math

marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 146
asked by Lucy
  1. Yo0u don't even need algebra for this. Just read the statememnts.

    There are 3 pounds of peaches and two more than than (5) of apples. Double that for the number of bananas. Then add them up.

    This is more about reading comprehension than math.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by drwls
  2. 18

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by miguel
  3. 20 pounds

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. 20

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A research based on 150 students relating to their favorite fruit revealed the following: 90 students preferred Apples; 75 preferred Bananas; and 55 preferred Strawberries; 30 of them preferred Bananas and Strawberries; 15

    asked by Math help on March 15, 2018
  2. Math

    Sarah bought bananas,apples and pears.the ratio of bananas to apples was 3 to 5 and the ratio of the apples to pears was 2 to 1.she bought 10 apples.how many pears did she buy?

    asked by ABC on May 22, 2017
  3. Math

    A grocer sells bananas and apples. In one day he sells up to 80 bananas up to 90 apples no more than a total of 110 pieces of fruit Let x be the number of bananas sold Let y be the number of apples sold. a. Show the region below

    asked by Ayan on November 30, 2017
  4. intermediate econ

    You buy only apples and bananas. Your budget is such that you can purchase 3 apples and 4 bananas or 9 apples and 2 bananas. Write down the equation for the budget line with bananas on the y-axis. Is that equation unique? I

    asked by Teri on June 23, 2009
  5. math

    i bought 8 apples 5 oranges and 7 bananas. how many pieces of fruit are not bananas?

    asked by john on April 3, 2019
  6. economic

    you buy only apples and bananas. Your budget is such that you can purchase 3 apples and 4 bananas or 9 apples and 2 bananas. Write down the equation for the budget line with bananas on the y-axis. Is that equation unique

    asked by Anonymous on April 7, 2009
  7. math

    Flery has some apples and bananas. The ratio of the apples to the bananas is 2:5. She used 1/4 of the apples to make an apple pie. What is the ratio of the apples to the bananas?

    asked by shobe on September 13, 2016
  8. Math -- repost for Diana

    Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $9.75. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $5.75. How much are apples and peaches?

    asked by Writeacher on April 9, 2018
  9. algebra

    Jerry buys 7 times as many bananas than Evan from the store. Write an expression that shows the number of apples Jerry bought if b represents bananas.

    asked by Madelyn on January 6, 2016
  10. Math

    Flery has some apples and bananas. The ratio of the apples to the banaas is 2:5. She used 1/4 of the apples to make an apple pie. What is the new ratio of the apples to the bananas?

    asked by aileen on September 14, 2016

More Similar Questions