intro-cal

a company makes x toys daily at a cost of C(x)=125+30x+2(x to the power of 2/3) dollars. what daily production level will minimize the average cost? (note define average cost as the Total cost divided by the total number of items)

thx

According to your definition
Average Cost = C(x)/x
=125/x + 30 + 2x^(-1/3)

d(Average Cost)/dx = -125/x^2 - (2/3)x^(-4/3)

set this to zero and solve

(I got x=32.75, but x should be a whole number, so x = 33)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 316

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

    asked by Beth on May 30, 2013
  2. A. Production

    A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual

    asked by D.Martin on April 26, 2007
  3. linear programming

    The Pyrotec Company produces three electrical products-clocks, radios and toasters. These products have the following resources requirements : Resource Requirements Cost/Unit Labor Hours/Unit Clock $7 2 Radio 10 3 Toaster 5 2 The

    asked by uma on June 6, 2012
  4. Math

    400 passengers go on a coach trip. Each coach takes 50 passengers. Each passenger pays £23 Below shows the costs for the coach company. pay for driver/cost for each coach=£95 Fuel/ cost for each coach = 70p per mile Each coach

    asked by Jay on March 27, 2020
  5. Physics

    A 120-V motor has mechanical power output of 2.00 hp. It is 82.0% efficient in converting power that it takes in by electrical transmission into mechanical power. (a) Find the current in the motor (b) Find the energy delivered to

    asked by Jessi on October 18, 2009
  1. algebra

    Regrind, Inc. regrinds used typewriter platens. The cost per platen is $1.70. The fixed cost to run the grinding machine is $267 per day. If the company sells the reground platens for $4.70, how many must be reground daily to

    asked by jon on March 5, 2013
  2. Economics

    1. Products that would be used in calculating GDP include: a. Toys manufactured in China at a factory owned by a U.S. company b. cars manufactured in Tennessee at a factory owned by a Japanese automobile company c. plastic

    asked by Laura on February 11, 2009
  3. business math

    The flour power bakery makes 200 cherry cheese cakes at a cost of 2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

    asked by Jessica on September 19, 2013
  4. cuyamaca

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12

    asked by ali on October 19, 2010
  5. Writing Skills Part 4

    2.which of the following would most likely be an entry in a topic outline? A.Toys can be gender - neutral. *B.Toys children love C.Quality toys should require some imagination D.It's possible for toys to be both educational and

    asked by Samantha on March 2, 2015
  6. Algebra

    The RideEm Bicycles factory can produce 140 bicycles in a day at a total cost of $10,200 and it can produce 160 bicycles in a day at a total cost of $10,900. What are the company's daily fixed costs? What is the marginal cost per

    asked by Sandie on February 19, 2012

You can view more similar questions or ask a new question.