economic analysis

suppose you are running the food concession at the athletic events for your college.you sell hot dogs,colas,and potato chips.What are your inputs of capital,labor and materials?if the demand for the hot dogs declines,what steps could you take to reduce output in the short run?in the long run?

Capital: concession lease; equipment
Labor: wages of employees
Materials: food

To reduce hot dog output Short term: keep the wieners in the freezer and don't have so many ready to serve in the broiler.
Long term: order fewer wieners and buns

I would think they should be more interested in increasing rather than reducing output.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    One day, a deli sold a total of 39 hamburgers and hot dogs. The revenue from these sales was $137.35. The hamburgers were $3.87 each and the hot dogs cost $2.90 each. a) Write a mathematical expression for the number of burgers,

  2. Math

    Binomial problems: Basic Anita's, a fast-food chain specializing in hot dogs and garlic fries, keeps track of the proportion of its customers who decide to eat in the restaurant (as opposed to ordering the food "to go"), so it can

  3. Maths

    Adrienne, Betty and Cathy were the only three competitors participating in a series of athletic events. In each event, the winner gets 3 points, second gets 2 points and third gets 1 point. After the events, Adrienne has 8 points,

  4. Physics

    Running on a treadmill is slightly easier than running outside because there is no drag force to work against. Suppose a 60 kg runner completes a 5.0 km race in 19 minutes. Part A Determine the drag force on the runner during the

  1. Algebra

    What’s the answer? At a concession stand, seven hot dogs and four hamburgers cost $18.50; four hot dogs and seven hamburgers cost $20.00. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  2. Algebra

    algebra 2 trig: A food vendor at a stadium sells hot dogs for $2. At this price, she can sell about 500 hot dogs per day. For every $.25 increase in price, she will sell 25 less hot dogs. The vendor's revenue can be modeled by

  3. math

    At a concession stand seven hot dogs and four hamburgers cost 14.00 dollars. Four hot dogs and seven hamburgers cost 16.25. find the cost of one hot dog and one hamburger. Timed please hurry.

  4. Chemistry

    Microwaves are used to heat food in microwave ovens. The microwave radiation is absorbed by moisture in the food. This heats the water, and as the water becomes hot, so does the food. How many photons having a wavelength of 3.00

  1. Algebra

    At a concession stand three hot and 4 hamburgers cost 13.50; 4 hot dogs and 3 numbers cost 12.75. Find the cost one hot dog and the cost of one hamburger

  2. Mathematics

    What’s the answer? At a concession stand, three hot dogs and two hamburgers cost $9.75; two hot dogs and three hamburgers cost $10.25. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

  3. Math

    You order twelve burritos to go from a Mexican restaurant, five with hot peppers and seven without. However, the restaurant forgot to label them. You pick three burritos at random. Find the probability of the events (as a reduced

  4. Engineering Statistics

    "A study has shown that 20% of all college textbooks have a price of $90 or higher. It is known that the standard deviation of the prices of all college textbooks is $9.50. Suppose the prices of all college textbooks have a normal

You can view more similar questions or ask a new question.