Math

How do you calculate unit price?

The unit price is the total price divided by the number of units.

For instance, if 5 pounds of potatoes cost $4.50, each pound costs $.90.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 107
asked by Glenda

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright 6.5

    asked by dawn on June 25, 2008
  2. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces

    asked by lisa on November 28, 2006
  3. Math

    74. Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright

    asked by A.W. on November 26, 2008
  4. Math

    The quantity demanded each month of Russo Expresso Makers is 250 when the unit price is $136.oo. The quantity demanded each month is 1,2oo when the unit price is $98.00. The suppliers will market 700 espresso makers if the unit

    asked by Emily on September 11, 2012
  5. computers

    compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and ounces. Then it should determine and display the unit price write a pseudo code program that will allow a

    asked by Anonymous on October 3, 2013
  6. math, functions

    Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a unit price of $50, 20,000 units will be made available. Assuming that the relationship between the

    asked by jj on September 1, 2019
  7. Finite

    The quantity demanded each month of Russo Espresso Makers is 250 when the unit price is $136. The quantity demanded each month is 1000 when the unit price is $106. The suppliers will market 750 espresso makers when the unit price

    asked by rich on April 2, 2013
  8. Finite Math

    The quantity demanded x of a certain brand of DVD player is 3000/week when the unit price p is $485. For each decrease in unit price of $20 below $485, the quantity demanded increases by 250 units. The suppliers will not market

    asked by Anna on January 13, 2015
  9. algebra

    The quantity demanded x each month of Russo Espresso Makers is 250 when the unit price p is $144. The quantity demanded each month is 1000 when the unit price is $114. The suppliers will market 700 espresso makers when the unit

    asked by Anonymous on September 12, 2019
  10. Finite Matematics

    The quantity demanded x each month of Russo Espresso Makers is 250 when the unit price p is $170; the quantity demanded each month is 1000 when the unit price is $140. The suppliers will market 750 espresso makers if the unit

    asked by Tre on February 17, 2012

More Similar Questions