math 117 algebra

The cost i dollarsof manufacturing w wing nuts is given by the expression 0.07w + 13.3. Find the cost when 375 wing nuts are made. What is the average cost to manufacture one wing nut?

Put in 375 for w, and compute the cost.

Average cost= costabove/w

I'm sorry this still is not helping me. Show me the rule or formula and I can solve it.

0.07(375)+13.3

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 59
asked by Diana

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use? Pounds of nuts-cost per pound-total cost 41-$2-? x-$8-?

    asked by Sarah on May 24, 2016
  2. math

    A piano manufacturer has a daily fixed cost of $1200 and a marginal cost of $1500 per piano. Find the cost C(x) of manufacturing x pianos in onde day. Use your function to answer the following questions: a)On a given day, what is

    asked by jack on September 15, 2012
  3. Math

    Am I right? Nobby Hobby charges $35.00 entry fee plus $18.50 per night of camping. Write an algerbraic expression for the cost in dollarsof entry to Nobby Hobby ($35.00+$18.50).n Thanks

    asked by Kyle on October 21, 2014
  4. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

    asked by Vanessa on September 9, 2014
  5. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

    asked by miguel on September 9, 2014
  6. Accouning 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

    asked by Vanessa on September 9, 2014
  7. Physics

    A certain insect’s wing has been shown to deflect a distance 14.8 mm under a force of 0.19 N applied to the end of the wing. (a) If the wing is assumed to behave as an ideal spring, calculate the force constant in N/m. (b) At

    asked by Sahar on April 21, 2016
  8. physics

    an aeroplane has a mass of 15 tonnes. At cruising speed,air flows over the top of it's wing at 150 m/s and under the wing at 120m/s. Calculate the pressure in difference between the top and the bottom of the wing and the surface

    asked by Kay on November 25, 2016
  9. Math

    Peggy had a bag of nuts. She ate 1/5 of the nuts and gave the remaining nuts to 3 friends equally. What fraction of the nuts did each friend get?

    asked by Lisa on February 12, 2019
  10. Math

    Kimberly wants to make a mix of nuts and raisins for a party. Nuts cost $.20/oz and raisins cost $0.12/0z. How many ounces of each should she buy if she wants 48 oz of mix that cost $0.15/oz

    asked by Taylor on February 5, 2019

More Similar Questions