math/algebra

Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of gum.

3C + 1G= 1.75
2C + 4G=2.00

solve.

I know that i have to eliminate the c's or g's but what do i use to do that?

How do you solve when you have two problems together like this?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero

  2. Math

    Terry bought some gum and some candy. The number of packs of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of chocolate bars. If gum cost 6 cents a pack, mints cost 3 cents each,

  3. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and

  4. math

    Samuel bought three cups and four spoons for Kshs 324. Daniel bought five cups and Mary bought two sppons of the same type as those bought by Samuel. Daniel paid Kshs 228 more than Mary. Find the price of each cup and spoon.

  1. math

    The manager of a snack bar buys bottled water in packs of 35 and candy bars in packs of 20. Then, she sells the items individually. Yesterday, she bought the same number of water bottles as candy bars to sell at the snack bar. If

  2. Algebra

    A store sells packages of 48 Snickers bars for $28 per package, and packages of 36 KitKat bars for $22.50 per package. Mrs. Sweettooth bought some packages of Snickers bars and some packages of KitKat bars in this store. She

  3. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought

  4. algebra

    Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1

  1. accounting

    Do these in a journal entries form and illustrate it:1. August 7. Bought supplies in account from Long Music Supplies, $ 2720.00. August 7. Received cash from sales $400.00. August 11. Paid cash on account to Caroline office

  2. math

    Alex bought a new easy chair for $399. She bought it on the "12 months is the same as cash" plan. The contract stated that if not paid in 12 months, she would be assessed 14 percent APR, dated from the first day of sale. If she

  3. math

    Stan bought several clothing items at macys. He bought a jacket for $30.00, a hat for $10.00, and two shirts for $5.00 each. He had a coupon that took 30% off the total bill. He paid with a $50.00 bill and received three of the

  4. Statistics

    Sammy and Sally each carry a bag containing a banana, a chocolate bar, and a licorice stick. Simultaneously, they take out a single food item and consume it. The possible pairs of food items that Sally and Sammy consumed are as

You can view more similar questions or ask a new question.