math/algebra

Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of gum.

3C + 1G= 1.75
2C + 4G=2.00

solve.

I know that i have to eliminate the c's or g's but what do i use to do that?

How do you solve when you have two problems together like this?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 114
asked by Diana

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Discrete Math

    1.Using the principle of inclusion-exclusion find the numbers of integers between 1 and 1000 (inclusive)that are divisible by at least one of 2,3,5,or 7? 2.A drug store sells gum, candy, and playing cards. 15 teenagers are in the

    asked by Abbey on April 16, 2012
  2. MATH

    chris buys a chocolate bar and a pack of gum for 1.75 if the chocolate bar costs .25 more than the pack of gum how much does the pack of gum costs?

    asked by christina on July 13, 2009
  3. Math

    Keisha bought some packs of gum.there was 5 stiks of gum in ech pack.she opened the packs then gave 8 sticks to her sister.this left keisha with 27 sticks os gum. How many packs of gum did keisha buy?

    asked by Adamaris on April 12, 2016
  4. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero

    asked by Allen on September 6, 2017
  5. Math....with chocolate?

    Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero chocolate bars. However, you have

    asked by Ashue on September 24, 2017
  6. Math

    Ali went to the supermarket to buy 3 sweets and 8 bars of chocolate. He paid $29. If 8 sweets and 3 bars of chocolate cost $15, find the average cost of 2 sets and 2 bars of chocolate.

    asked by William on July 8, 2016
  7. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and

    asked by john on January 2, 2018
  8. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and

    asked by john on December 25, 2017
  9. math

    Amy, Beth , Gretchen and Deb each had a 2 large chocolate bars. Each chocolate bar was the same size. Here is what each girl ate: Amy :8/6 of her chocolate bars Beth : 1 1/6 of her chocolate bar Katie: 9/6 of her chocolate bars

    asked by Ambie on January 19, 2016
  10. English

    1. I bought a ramen at the supermarket. 2. I bought two ramens at the supermarket. 3. I bought a pack of ramen at the supermarket. 4. I bought a pack of ramens at the market. [Which ones are grammatical?]

    asked by rfvv on November 22, 2018

More Similar Questions