Algebra

An inventor of a new product believes that the cost of producing the product is given by the function C(x) = 1.75x + 7000.

If the inventor charges $4 per unit, then her profit for producing and selling x units is given by the function P(x) = 2.25x - 7000

a) What is her profit if she sells 2000 units?
b) What is her profit if she sells 5000 units?
c) What is the break-even point for sales?

I know how to work a and b, but how do I work c?


break even is when Profit is zero. Revenue is equal to costs at that point.

So if Profit is zero, then 0=2.25x-7000, and you can solve for x.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 99

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The nutritionistof FLC Foods, Inc. designed a new product for everybody's consumption and believes that the variable cost in producing the said product is Php950.00 per unit and the fixed cost is Php60,000. Write the total cost as

    asked by Anonymous on June 27, 2016
  2. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost

    asked by ifi on May 5, 2013
  3. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50

    asked by kristina on December 3, 2012
  4. MATH HELP

    The cost to produce a product is modeled by the function f(x) = 5x^2 − 70x + 258 where x is the number of products produced. Complete the square to determine the minimum cost of producing this product. 5(x − 7)^2 + 13; The

    asked by Oscar on February 16, 2016
  5. Math

    Carmike Company can further process Product A to produce Product B. Product A is currently selling for $25 per pound and costs $10 per pound to produce. Product B would sell for $32 per pound and would require an additional cost

    asked by Mike on December 14, 2017
  6. Linear Programming

    We produce two products: product 1 and product 2 on two machines (machine 1 and machine 2). The number of hours of machine time and labor depends on the machine and the product as shown in Table 64. The cost of producing a unit of

    asked by AB on September 12, 2014
  7. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

    asked by Terry on November 3, 2011
  8. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has

    asked by Sanaa on November 23, 2011
  9. Mico- Econ-- Help

    A change in the quantity demanded of a product is the result of a change in __________. the price of the product the price of related goods consumer income the cost of producing the product I say the 3rd

    asked by Angela on June 11, 2018
  10. Microeconomis

    Why is much more profitable for a company to bring to market a new product than secon? While your statement is generally true, it is not always true. The producer of a new product MAY enjoy some monopoly power for a time. Makers

    asked by leanna on November 6, 2006

More Similar Questions