algebra

Ryan buys cheese from the local farmer's market. The graph below shows the cheese cost (in cents) versus its weight (in ounces).
Use the graph to answer the questions.

Cost (cents)
y6121824303642485460x1234567890
Weight (ounces)

(a)
How much does the cost of the cheese increase for each ounce Ryan buys?
cents
(b)
What is the slope of the line?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. No graph. We do not click on links because of potential problems with spam.

    1. 👍
    2. 👎
  2. 45 and 58

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry

    In the Sandwich Shop, select the "Cheese sandwich" option and observe the equation given for the preparation of a cheese sandwich. In the equation, set the number of bread slices to "2" and the number of cheese slices to "1." You

  2. math

    Can you check my answers? A box of crackers has 24 grams of fat. The box contains 8 servings. What is the unit rate? 1)16 grams of fat per serving 2)8 grams of fat per serving 3)4 grams of fat per serving 4)3 grams of fat per

  3. language arts

    Select the answer that correctly uses contractions. A. Don't eat that cheese! There are plenty of other foods to choose from. B. Don't eat that cheese! There are plenty of other food's to choose from. C. Dont eat that cheese!

  4. Algebra

    The accompanying bar graph shows the milk fat percentages in three dairy products. A=whole milk @4%. B= milk for cream cheese @8%, and C= cream @30%. How many pounds each of whole milk and cream should be mixed to form 200 lb of

  1. Calculus

    The marginal profit in dollars on Brie cheese sold at a cheese store is given by P'(x)=x(60x^2+30x), where x is the amount of cheese sold in hundreds of pounds. The "profit" is -$50 when cheese is sold. a. Find the profit

  2. Physics

    a mouse pushes a piece of cheese with a mass of 6.4 g for a distance of 75 cm over the frictionless surface of an air hockey table. He exerts a constant 0.5 N force as he does so. If the cheese starts from rest, what is it's final

  3. linear programing.

    The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout northeast. The regular blend contains 80%

  4. Math

    Joanna is selling cheese at the farmers market one wheel and cheese has a diameter of 9 in what is the area of the wheel of cheese use 3.14 for π ____Square inches If the nine inch wheel of cheese cost $18.60what is the cost per

  1. math

    My pizzeria offers pizzas in 3 sizes (S/M/L) 7 different meat toppings 5 different vegetable toppings 4 different kinds of cheese. How many different pizza orders are possible if we must pick a size, 1 meat, 2 different

  2. math

    Please help, my mom and I are having a difference of opinion. The question is crackers come in packages of 24. Cheese slices come in packages of 18. You want one cheese slice for each cracker. What is the least number of crackers

  3. Math

    Alana bought 3/8 pound of swiss cheese And 1/4 pound of American cheese Which pair of fraction can not be used to find how many pounds of cheese she bought in all? 6/16 and 4/16 9/24and 6/24 24/64and 8/24 15/40and 10/40

  4. Math

    Robyn has 6 2/3 pounds of cheeses. She buys another 2 1/3 pounds of cheese. How many ounces of cheese does Robyn have total?

You can view more similar questions or ask a new question.