Mathematics

Suppose that the selling price P of an item for the quantity X sold is given by the function P=-1/3x+44
Express the revenue R as a function of x (R=x*p ) how many items must be sold to Mackenzie the revenue and what is the maximum revenue that can be obtained from this model

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Every business should try very hard to "Mackenzie the revenue" LOL

    R = x(-1/3x + 44) = (-1/3)x^2 + 44x

    this is a parabola, its max is the R value of its vertex
    for the x of the vertex, -44/(-2/3) = 66
    so 66 items must be sold to obtain the "MACKENZIE" and that would be
    66( (-1/3)(66) + 44) = 1452

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. programming

    3. Write a structured algorithm that prompts the user to input the name and the price of an item and the quantity purchased. It should print the name, price, quantity and amount due with appropriate labels.

  2. Mathematics

    A local business sold 3 items listed below. What is the average price of an item sold considering quantity? 240 notepads at $3.50 each 610 folders at $0.25 each 180 calculators at $9.00 each

  3. Math

    A clothing store ordered 300 sweaters and sold 20 of them at $100 the first week. The second week, the selling price was lowered by $10, and 40 sweaters were sold. In the third week. The selling price was lowered by another $10,

  4. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of

  1. pre-calc

    Suppose the function p= -1/8 x + 100 (0 grtr&= x ~12) relates the selling price p of an item to the quantity x that is sold. Assume that p is in dollars. What is the maximum revenue possible in this situation?

  2. calculus

    A manufacturer produces bolts of fabric with a fixed width. The quantity q of this fabric (measured in yards) that is sold is a function of the selling price p (in dollars per yard), so we can write q = f(p).Then the total revenue

  3. Calculus/math

    Suppose that the demand function for a consumer item is given by q = D(p) = 411 - 3p where p is the price in dollars for one item and q is the number of units. If the marginal revenue is 5 dollars per each item that's made and

  4. Calculus/Algebra

    Let the demand and supply functions be represented by p=D(q) and p=S(q), respectively, where p is the price per item in dollars and q is the quantity of items. D(q) = 42-.03q S(q) = .02q -20 Find the equilibrium price. Hint: you

  1. Economics

    In the country of Alpha, T-shirts are sold domestically in a competitive market, the equilibrium price is $10, and the equilibrium quantity is 100. (a) Draw a correctly labeled demand and supply graph for the domestic T-shirt

  2. economics

    The following information applies to the market for a particular items in the absence of a unit excise tax: Price($ per unit) Quantity Supplied Quantity Demanded 4 50 200 5 75 175 6 100 150 7 125 125 8 150 100 9 175 75 According

  3. Computer programming

    Ok so the question is this: the manager of the Super Supermarket would like to be able to compute the unit price for products sold there. To do this, the program should input the name and price of an item and its weight in pounds

  4. Math

    A manufacturing company finds that they can sell 300 items at $3.50 per item and 500 items at $ 1.50 $1.50 per item. If the relationship between the number of items sold x x and the price per item p p is a linear one: Find a

You can view more similar questions or ask a new question.