Math-Also including the answer I chose

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

A. $10

B. $30

C. $20<———

D. $60

Step by step explanation

6 divide 3 = 2

2 multiply 10 = 20

$20

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. Looks right to me! :3

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. (Proportion)

    6/3 = ?/10
    Answer: 20

    Why?: 6$ for EACH 3 pounds, therefor 6 is on top, which leaves 3 on bottom. 10 is on the bottom because 3 is pounds, and so is 10. Then butterfly multiply(cross multiply), and get your answer.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra II

    Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee sells for $5.95 per pound. How many pounds of each coffee should be mixed to produce 4000 pounds of a mixture that will be sold for $5.10 per pound? I think this is a

  2. math

    what is the answer here 90 student went to the zoo, 3 had hamburger milk and cake; had 5 milk and hamburger; 10 had cake and milk; 8 had cake and hamburger; 14 had hamburger; 37 had cake; 20 had milk nothing.

  3. Math

    The inequality 2 p is less than or equal to 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending $18.00 or less. What is the greatest number of pounds of apples you can buy? A. 9

  4. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds

  1. Chemistry - College

    The fuel value of hamburger is approx. 3.7 kcal/g. If a man eats 0.45 lbs of hamburger for lunch and none of the energy is stored in his body, estimate the amount of water that would have to be lost in perspiration to keep his

  2. math

    operations management •• 12.51 Cynthia Knott’s oyster bar buys fresh Louisiana oysters for $5 per pound and sells them for $9 per pound. Any oysters not sold that day are sold to her cousin, who has a nearby grocery store,

  3. Math

    Which expression shows how many 3/8 pound hamburger patties can be made from 4 1/3 pounds of ground beef? A. 4 1/3 x 3/8 B. 4 1/3 divided by 3/8

  4. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive? This is a word problem for

  1. math

    The mean weight of five complete computer stations is 167.2 pounds. The weights of four of the computer stations are 158.4 pounds, 162.8 pounds, 165 pounds, and 178.2 pounds respectively. What is the weight of the fifth computer

  2. Math

    While shopping for a party,June bought 2 1/6 pounds of hamburger, 4 1/2 pounds of chicken, and 3 pounds of ham.How much meat did she buy?

  3. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, and 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?

  4. Last question thanks for helping!!

    A coffee distributor needs to mix a(n) Tanzanian coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Queen City coffee blend that normally sells for $13.50 per pound to create 80 pounds of a coffee that can sell for $9.93

View more similar questions or ask a new question.