Math (PLEASE HELP ME!)

a. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.

Option I: 10 candy bars for $6.75

Option II: 12 candy bars for $7.25

b. Which option is the better buy.

Please answer quick I'm really and I don't understand -.-

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. a. 6.75 / 10 = 0.675
    = 0.68

    7.25 / 12 = 0.60416666
    = 0.60

    b. Option II

    1. 👍
    2. 👎
  2. Thanks

    1. 👍
    2. 👎
  3. Okay people, this is the answer! By the way, you don't need to trust me!
    A :
    6.75 x 10 = 0.675

    7.25 x 12 = 0.60416666
    = 0.60

    B : Option 2

    There you go, fellow people, have a wonderful day!

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Ratios of Similar Figures

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min a. 8 : 9 b. 8 : 36 c. 32 :9 d. 128 : 144 2. In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in

  2. Calculus Help!

    At a price of $7.5 per ticket, a musical theater group can fill every seat in their 1500 seat performance hall. For every additional dollar charged for admission, the number of tickets sold drops by 95. a) What ticket price

  3. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25

  4. Calculus

    The consumer demand equation for tissues is given by q = (97 − p)2, where p is the price per case of tissues and q is the demand in weekly sales. (a) Determine the price elasticity of demand E when the price is set at $26.

  1. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25

  2. Math

    Could someone work this question out so I understand it. Thanks The marginal price dp/dx at x units of demand per week is proportional to the price p. There is no weekly demand at a price of $100 per unit [p(0)=100], and there is

  3. math

    A sign in a bakery gives these options, 12 cupcakes for $29 and 50 cupcakes for $129 cupcakes find each unit price to the nearest cent and show your reasoning. witch opinion gives the lowest unit price

  4. Math

    Find the simple interest. Round your answer to the nearest cent. Principal = $900 Rate = 4% Time in years = 3 Is this correct: 900*0.04=36 36*3=108.00 Then my next question is when you round to the nearest unit is it the same as

  1. algebra

    Assume the car can be purchased for 0% down for 60 months (in lieu of rebate). A car with a sticker price of $42,500 with factory and dealer rebates of $5,100 (a) Find the monthly payment if financed for 60 months at 0% APR.

  2. Pre algebra

    1.)Use an equation to solve the problem. What is 57% of 11? A. 11 = 0.57 • n; 19.3 B. n = 57 • 11; 627 C. n = 0.57 • 11; 6.27**** D. 11 = 57 • n; 0.19 2.) 224 is 25% of what number? A. 224 • 0.25 = w; 560 B. 224 = 0.25

  3. math

    find the unit price for each option shown below. round to the nearest cent if nessicary indicate which option is better to buy?

  4. Algebra

    The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit rate price? Round your answer to the nearest cent A-$0.15 per ounce B-$3.47 per ounce C-$28.81 per ounce D-$0.29 per ounce My answer is D Am I correct

You can view more similar questions or ask a new question.