mathematics

Angela uses cup of strawberries to make of a liter of smoothie. What is the unit rate in cups of strawberries per liter of smoothie?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. If ? cups for one liter, then
    ? cups/liter

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    oobleck
  2. what is the answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. what si the answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. the answer is 4/5 cups per litter

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. idk

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A recipe calls for 2/3 cup of sugar for every 4 teaspoons of vanilla. What is the unit rate in teaspoons per cup? Explain your answer.

  2. Mathematics

    Carson needs 3 quarts of water to make fruit punch, but has only a 1-cup measuring cup. She knows there are 2 cups in 1 pint, and 2 pints in 1 quart.

  3. Math

    Camilla wanta to make fruit drinks. The directions to make one drink includes mixing 4/8 cup of yogurt And one cup of ice with the amount of each fruit shown 5/8 cup of banana slices. 2/8 cup of blueberries. Camilla wants to make

  4. Math

    As part of a pancake recipe, you mix 3/4 cup of milk for every 1 cup of flour to make 7 cups of batter. How much of each ingredient do you use?

  1. fractions

    David has 3 1/2 cups of blueberries. He uses 1/4 of a cup of blueberries to make a breakfast smoothie. He uses 1/2 of the remaining blueberries to make blueberry pancakes. How many cups of blueberries does he use for the pancakes?

  2. Math

    what is the amount of orange juice, written as a fraction grater than 1, that is used in the recipe? 1/2 cup frozen strawberries 1/2 cup frozen peaches 1/4 cup vanilla yogurt 1 1/2 cups orange juice

  3. Math

    A farmer has determined that a crop of strawberries yields a yearly profit of $1.50 per square yard. If strawberries are planted on a triangular piece of land whose sides are 50 yards, 75 yards, and 100 yards, how much profit, to

  4. Math

    Angela is buying a dress that is on sale for 20% off. If the original price of the dress is $40.00, how much money is Angela saving on the dress? A. $0.80 B. $8.00 C. $3.20 D. $32.00 Can you help me?

  1. Pre Algebra

    1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the Unit rate? a. $0.49 per can b. $0.50 per can c. $0.58 per can d. $0.60 per can 2. A recipe calls for 2 cups of flour to make 24 cookies. Write and solve a proportion to find

  2. Linear Algebra

    A farmer has to decide how many acres of a 30-acre plot are to be devoted to growing strawberries and how many to growing tomatoes. There will be 220 hours of labor available for the picking. It takes 8 hours to pick an acre of

  3. math

    Least to greatest quart gallon liter pint cup deciliter

  4. pre algebra

    Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the j fare among the 333 of them. Angela also paid a 5 tip. How much did Angela pay in total? Write your answer as an expression.

View more similar questions or ask a new question.