Math

PLEASE HELP ME
At the taste Bakery,cupcakes cost fifty cents each.Bagel cost a dollar twenty five.How much more do two bagels cost than two cupcakes

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. two bagels = 2 * 1.25 = 2.50
    two cupcakes = 2 *0.50 = 1.00
    2.50 - 1.00 = ?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    Damon
  2. get noobed

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. cupcakes =0.50 x 2 =1.00
    bagels=1.25 x 2 =2.50
    1.00 - 2.50 =1.50

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Please check my answers I don't need for you to give me answers just say yes or no if they are all correct TY 1. X-6=8 A. X=-2 B. x=2 C. X=-14 D. X=14🔹🔹🔹 4. -2c=-18 A. c=-9🔹🔹🔹? B. c=-36 C. c=9 D. c=36 5. 2/3x=6

  2. algebra

    Ryan buys cheese from the local farmer's market. The graph below shows the cheese cost (in cents) versus its weight (in ounces). Use the graph to answer the questions. Cost (cents) y6121824303642485460x1234567890 Weight (ounces)

  3. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  4. math

    A sign in a bakery gives these options, 12 cupcakes for $29 and 50 cupcakes for $129 cupcakes find each unit price to the nearest cent and show your reasoning. witch opinion gives the lowest unit price

  1. Math

    a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the

  2. Math

    Terry bought some gum and some candy. The number of packs of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of chocolate bars. If gum cost 6 cents a pack, mints cost 3 cents each,

  3. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

  4. math

    A fruit seller bought m pears and twice as many mangoes. He also bought 10 fewer peaches than pears. Each pear cost RM 0.40 cents, each mango cost RM 0.50 cents while each peach cost RM 0.80. If the fruit seller paid RM 102. Find

  1. Fractions

    George baked 100 cupcakes. Two tenths of the cupcakes are chocolate. Fifty-seven hundredths of the cupcakes are strawberry. The rest of the cupcakes are vanilla. What fraction of the cupcakes are vanilla?

  2. Algebra

    Solving using 2 equations in two variable: Jason bought a total of 7 postcards for 1.80. If small cost 20 cents and the large ones cost 30 cents, how many postcards of each size did he buy?

  3. Alg I

    One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the closest to the difference in the cost per inch for the ribbon when it on sale compared to its regular

  4. calc

    Modeling Cost An electricity company charges its customers a base rate of $10 a month, plus 6 cents per kilowatt-hour (kWh) for the first 1200 kWh and 7 cents per kWh for all usage over 1200 kWh. For example, if a customer uses

View more similar questions or ask a new question.