Math

There are 454 grams in a pound. There are 16 ounces in a pound. How many grams are in an ounce?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Well, if there are 454 grams in a pound, and there are 16 ounces in a pound
    then 16 ounces equals 454 grams.

    If 16 ounces = 454 g
    then 1 ounce = 454/16 g or 28.375 g

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

  2. Chemistry

    You purchased a 5.00 pound bag of sugar (sucrose, C12H22O11) at the grocery last week to bake cookies. Conversion: 1 pound = 1 lb = 454 grams. a.How many grams of sucrose did you purchase? 454 grams (g) = 1 pound (lb) 454 g * 5 =

  3. Math

    If the postal charges for a package are 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, what is the weight of a package for which the charges are $1.66? A)one pound 9 ounce B)one pound 1 ounces C)one

  4. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $12.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $3.00 You can buy how many

  1. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

  2. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  3. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

  4. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

  1. Math

    Fei yen dog eats 8 ounces of dog food each day fei yen bought 32 pound bags of dog food how many 8 ounce servings are in 32 pound dogs

  2. Math

    Natasha bought 1/4 pound of greeen grapes and 2/3 pound of red grapes. She ate 1/2 pound of the grapes. What is the total amount of grapes Natasha has left? A. 1 pound B. 5/12 pound C. 3/7 pound D. 6/12 pound

  3. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  4. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

You can view more similar questions or ask a new question.