Mathematics

mrs. escorrido, a dressmaker bought 2 1/8 meter of material to make a blouse and 2 3/4 meter of the same material to make a dress in tatay city public market, how much material did she buy altogether? how much more material did she use for making a dress than a blouse?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. since 3/4 = 6/8,
    altogether, 2 1/8 + 2 3/4 = 4 7/8
    the difference is, of course, 2 3/4 - 2 1/8 = 5/8

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  2. 2.125 + 2.75 = ?

    2.75 - 2.125 = ?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. calculus

    A rectangular field is to be fenced, one side of which is the edge of a straight river. It is given that the material for the two opposite side costs Php 3.00 per meter and the material for the side opposite the river costs Php

  2. Calculus

    Suppose that you are to make a rectangular box with a square base from two different materials. The material for the top and four sides of the box costs $1/ft2$1/ft2; the material for the base costs $2/ft2$2/ft2. Find the

  3. math(check answers please)

    please check my MATH. .Mr.jensen bought 2 2/3 gallons of gasoline yesterday.today he bought 3 1/2 more gallons.how many total gallons of gasoline has he bought? A.5 3/5 b.5 3/6 c.6 1/6 d.5 1/6(i picked this) Mrs.peters bought 7

  4. algebra

    What happened to Mr. Meter when Mrs. Meter mother flew in for a visit?

  1. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

  2. math

    Justine can make one place mat out of 1/2 yard of material. If she has 5 feet of material, how many place mats can she make?

  3. Math

    Mrs Li bought some oranges. She gave 1/2 of them to her sister, 1/4 of the remainder to her neighbour, 3/5 of those left to her children and had 6 left in the end. How many oranges did Mrs Li buy? Explain your workings

  4. math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Suzanne needs material for her school project. She buys 5.50 yards of material at $3.87 a yard. What is the total cost of the

  1. Calculus

    Project Setup:You work for a company that manufactures cylindrical steel drums that can be used to transport various petroleum products. Your assignment is to determine the dimensions (radius and height) of a drum that is to have

  2. Calculus

    A rectangular storage container with an open top is to have a volume of 10 . The length of its base is twice the width. Material for the base costs $12 per square meter. Material for the sides costs $5 per square meter. Find the

  3. Math

    Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 - 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend? if i could get some help with this thatd be great :)

  4. dressmaking

    Mrs. Shotto was once one of your regular customers, but she hasn't asked to have any garments made in approximately one year. You note she has lost weight. She would like you to make her a special silk blouse to replace a favorite

You can view more similar questions or ask a new question.