Maths

Shampoo is sold at two sizes A and B
A contains 800ml and costs $1.30and B contains 1.5 liters and costs $2.30
Which is the better value for money? Show your working clearly

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 158
  1. Unit price for A : 1.30/800 = ..
    Unit price for B : 2.30/1500 = ...

    What do you think?

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math problem

    Sheila has $50.00. She goes to the mall and buys lipstick, and then she buys shampoo, which is half the price of the lipstick. She then spends half of what she has left on a purse, leaving her with $15.00. How much did the shampoo

  2. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

  3. math

    Different sizes of ribbon need to be cut to go around various shapes. All of the following sizes are in inches. √3 2√3 √5 (a) Without using your calculator, approximate the decimal equivalent of each number to the nearest

  4. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?

  1. Algebra

    The pH level of a popular shampoo is between 6.0 and 6.5 inclusive.What compound inequality shows the pH levels of this shampoo?

  2. Social Studies

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?

  3. Social Studies

    a class is selling magazines as a fundraiser. of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. garret sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines. carlita sold 0.095 of the magazines. who sold the most

  4. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

  1. Accounting

    CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs

  2. Math

    In a recent survey of 100 women, the following information was gathered. 52 use shampoo A. 31 use shampoo B. 39 use shampoo C. 11 use shampoos A and B. 13 use shampoos A and C. 15 use shampoos B and C. 10 use all three. How many

  3. Math

    One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate? How much lower?

  4. Math

    One brand of orange juice is sold in four different sizes. Size A The 8 1/2-ounce bottle costs $0.99. Size B The 18 2/3-ounce bottle costs $1.49. Size C The 48 1/4-ounce carton costs $2.49. Size D The 64 3/4-ounce carton costs

You can view more similar questions or ask a new question.