programming

An online video streaming service has three different subscription packages for its customers: Package Lite: For $5 per month 5 hours of access are provided. Additional hours are $3.00 per hour. Package Regular: For $15 per month 30 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package Unlimited: For $30 per month unlimited access is provided. Write a program that calculates a customer’s monthly bill. It should ask the user to enter the name of the package the customer has purchased (Lite, Regular, or Unlimited) and the number of hours that were used. It should then display the total charges.
In addition, calculate and display the amount of money Lite package customers would save if they purchased the regular or unlimited package, and the amount of money Regular customers would save if they purchased the unlimited package. If there would be no savings, no message should be printed

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 221
  1. i want the solution

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre-Calc

    A rectangular package to be sent by a delivery service can have a maximum combined length and girth (perimeter of a cross section) of 120 inches. a. Show that the volume of the package is V(x)= 4xsquared(30-x) b. Use your graphing

    asked by Hannah on September 26, 2010
  2. Stats

    Health insurers are beginning to offer telemedicine services online that replace the common office visit. Wellpoint provides a video service that allows subscribers to connect with a physician online and receive prescribed

    asked by Kay on April 6, 2019
  3. computer science

    I need help with my Java homework! Write a program that calculates a customer's monthly bill. It should ask the user to enter the letter of the package the customer has purchased (A, B, or C) and the number of hours that were

    asked by Matt on February 15, 2010
  4. physics

    two packages at ups start sliding down the 20 degrees ramp. package a has a mass of 4.5kg and a coefficient of friction of 0.2. package b has a mass of 8.5 kg and its coefficient of friction is 0.13. how long does it take package

    asked by daphne on February 14, 2012
  5. math

    The smallest package weighed only 1/3 more than 1/2 the weight of the heaviest package. If the two packages combined weighed 100 kilograms, how much did the smaller package weigh?

    asked by Anonymous on June 11, 2012
  1. Math

    Peaceful Travel Agency offers vacation packages. Each vacation package includes a city, a month, and an airline. The agency has 2 cities, 2 months, and 3 airlines to choose from. How many different vacation packages do they offer?

    asked by Barry Vacker on January 18, 2019
  2. programming

    An Internet service provider has three different subscription packages for its customers: Package A: For $9.95 per month 10 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package B: For $13.95 per month 20

    asked by ignatius on April 28, 2016
  3. algebra

    At work one day, Erica Franz received 36 packages. Speedy Delivery delivered three times as many as Ralph's Express delivered four more than send quick package service . how many packgeds did each service deliver to Erica

    asked by Sarah on November 12, 2009
  4. College chemistry math ratio problem

    Earlier you determined that the proper ratio of packages of buns, packages of patties, and jars of pickles is 3:2:4. If you want to feed at least 540 people, but also maintain the proper ratio, what minimum number of packages of

    asked by Jessica on September 2, 2013
  5. math

    Express Courier Service has found that the delivery time for packages is normally distributed with mean 14 hours and standard deviation 2 hours. What should be the guaranteed delivery time on all packages in order to be 95% sure

    asked by Jessica on January 21, 2013
  6. Algebra 2

    A store sells pens and note pads in packages. The price of a package of 8 pens and 3 notepads is 4.25. The price of a package of 15 pens and 10 notepads is 11.25. The store is running a sale on a package of 1 pen and 1 notepad for

    asked by JOY on October 23, 2011

You can view more similar questions or ask a new question.