algebra

The cost, C, in dollars of producing n yearbooks is represented by the equation
C =1000+5n
Last year it cost $1375 for all the books. What is the highest number of books they can produce this year so they don’t spend as much money? Show your work

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 49
  1. 1000 + 5 n < 1375

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    The cost of producing oil is partly constant and partly varies as the number of bottles produced. The total cost of producing 8 bottles is R500, and of producing 20 bottles is R1160. Find the total cost of producing 40 bottles.

    asked by Jessica on May 28, 2020
  2. mathematic

    The local skateboard company reports that when they produce and sell n skateboards in a week, the cost is represented by the modelc=850+76n . The revenue is represented by the model r=150n. If both C and R are in dollars, write an

    asked by claire on September 30, 2014
  3. Calculus

    The monthly demand function for a product sold by a monopoly is p = 3750 − 1/3x^2 dollars, and the average cost is C = 1000 + 70x + 3x^2 dollars. Production is limited to 1000 units and x is in hundreds of units. (a) Find the

    asked by Sarah on March 25, 2013
  4. Math

    2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by Px  1000  0 x MCsds, where P is in dollars and Mx is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500 units is

    asked by Sarah on September 1, 2019
  5. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage

    asked by lily on March 2, 2016
  1. Math

    The cost (in dollars) of producing x air conditioners is C=g(x)=560+40x. Find a formula for the inverse function g−1(C).

    asked by Laura on September 19, 2016
  2. Calculus

    The marginal cost for producing x units of a certain product is given by the formula MC = 0.001x^2-0.5x+66.5. A. What is the increase in the cost of the production if the production level is raised from 200 to 400 units? B. What

    asked by Kazuya on August 16, 2017
  3. Math

    The cost of producing x units of a certain commodity is given by P(x)=1000+ int(MC(s))ds from 0 to x, where P is in dollars and M(x) is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500

    asked by Satoru on August 22, 2017
  4. calculus

    The marginal cost for a product is given by dC/dq = 1000/sqrt3q+20, in hundreds of dollars, where q is given in thousands of units. Determine the cost in dollars involved in increasing product from 10 to 15 thousand units. If

    asked by Grant on May 14, 2013
  5. Business Calculus

    A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units? I

    asked by Lisa on December 3, 2006
  6. math correction

    is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number

    asked by mathstudent05 on May 25, 2007

You can view more similar questions or ask a new question.