math

A coffee mixture has beans that sell for $0.72 a pound and beans that sell for $0.52. If 110 pounds of beans create a mixture worth $0.74 a pound, how much of each bean is used? Model the scenario then solve it. Then, in two or more sentences explain whether your solution is or is not reasonable.

Suppose Johnny invests $41,745 into an account, which has been earning interest for many years and he now has a total of $39,974. In two or more sentences explain why a negative number would/wouldn’t be reasonable in the solution of the rate of the investment.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. I got question ones to answer

    ​The price of each type of beans is such that it is impossible to create a mixture of which price is higher than the highest ingredient price. In this case, we have one type of bean that costs $0.72 and one that costs $0.52 per pound. Even if the mixture is made purely out of the first type of beans it wouldn't cost $0.74 per pound. In general, you solve this problem using this system of equations: x + y = 110 x*0.72 + y*0.52 = 0.74 * 100

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

  2. math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds

  3. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she

  4. Algebra

    A coffee mixture has beans that sell for $0.20 a pound and beans that sell for $0.68. If 120 pounds of beans create a mixture worth $0.54 a pound, how much of each bean is used? Model the scenario then solve it. Then, in two or

  1. history

    Why did coffee planters in El Salvador help to finance roads, railways, and ports? to help Guatemala transport their goods for a fee to help street vendors sell coffee and pupusas to make it easier to transport their coffee beans

  2. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for

  3. Fractions

    Juan ate 1/3 of the jellybeans. Maria then ate 3/4 of the remaining jelly beans, which left 10 jelly beans. How many jelly beans were there to begin with?

  4. operation planning

    A gourmet coffee shop in downtown SF is open 250 days a year and sells an average of 80 pounds of Kona Coffee beans a day. it purchase coffee beans for $20.00 per pound. ordering (fixed cost = $16 per order), beans are always

  1. math

    mr. lee had a bag of red beans and a bag of black beans. 20% of the total number of beans were black, and there were 180 ounces more red beans than black beans. he transferred some red beans to the bag containing black beans, so

  2. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  3. data management gr.12

    In a bag there are 8 red jelly beans and 7 green jelly beans. The 4 jelly beans are randomly chosen from the bag without replacement. a)create a probability distribution table for choosing red jelly beans b)what is the probability

  4. Math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds

You can view more similar questions or ask a new question.