math

Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by buying the 40-ounce jar?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 218
  1. 5.20/40 = 13 cents/oz
    2.70/15 = 18 cents/oz
    difference = 5 cents/ oz

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre-Algebra

    1. Given the function rule f(x) = x² – 3x + 2, what is the output of f(–2)? 2. Suppose you earn $12 each time you mow the lawn. Write the function describes the relationship between your total earnings E and the number of

    asked by Anonymous on May 12, 2015
  2. Satistics

    A company that produces detergents wants to estimate the mean amount of detergent in 64-ounce jugs at a 99% confidence level. The company knows that the standard deviation of the amounts of detergent in all such jugs is .20 ounce.

    asked by ---- on November 21, 2013
  3. biology

    Bromothymol blue (BTB) is a chemical that turns yellow in the presence of carbon dioxide. In the presence of oxygen, BTB stays blue. In his science class, Sanjay used BTB to test for the presence of those two gases in three

    asked by Cody on December 17, 2008
  4. Math 7 - NYS Math Exam Review Help! (Q2)

    9. Eric's mother wants to help him with his math homework. She puts 24 cookies in a cookie jar. Twelve (12) of the cookies are chocolate chip, 8 are oatmeal, and 4 are peanut butter. She then has Eric select a cookie from the jar

    asked by Laruen on April 15, 2012
  5. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar

    asked by christina on August 12, 2011
  1. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the

    asked by Kayla on May 11, 2014
  2. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

    asked by Delilah on October 30, 2012
  3. Math

    I need help with my money/word problems (i have 4). the 1st one is "Jimmy earns a 5 1/2% commission. Find his commission on sales of $5,000" the 2nd one is "The Washington family used 1,230 kw-hr of electricity one month. their

    asked by Abeka Student on April 23, 2020
  4. algebra

    TGIF. Chris and Terry have been trying to live within their budget but miss going out to dinner on Friday nights. They decide not to spend any nickels or quarters they receive as change for a month and save these in a jar. At the

    asked by grace on July 17, 2011
  5. Physics

    A body of volume hundred centimetre cube is immersed completely in water contained in a jar containing water. the weight of the jar and the water before immersion was 700 grams. After immersion weight of the jar and the water will

    asked by Vidhi on July 27, 2016

You can view more similar questions or ask a new question.