math

Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping,Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price?
A- 15 packs for $3.95******
B- 5 packs for $2.20
C- 20 packs for $6.20
D-10 packs for $3.20
Can you check to see if i am correct?

  1. 👍 3
  2. 👎 1
  3. 👁 529
  1. Yes. A is right.

    1. 👍 4
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

  2. math

    1.Of the students in Rosalie’s dance class, 29 out of 59 have participated in dance class before. About how many of her students have participated in dance class before? (1 point) 0 1/2 (My answer) 1 2 For questions 3–5, use

  3. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

  4. PE

    You need eye drops for your dry eyes. You brought only a few dollars with you to the store. Which is the best method of choosing the right eye drops to buy for your soft contact lenses? 1. Compare brands first, but purchase the

  1. algebra

    Jonah earned $5 more than half of Karen's salary, k. which of the following expressions represents Jonah's earnings?

  2. math

    jonah's sister is 10 years old. Jonah is 8 years younger than twice his sister age

  3. Math

    My answers 1.A 2.C 3.D 4.A 5.A 6.D 7.B 8.D 9.D 10.C 1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min (1 point) 8:98:3632:9128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the

  4. 7th grade math ASAP please

    Help please i don't understand 2, 4, and 10 quick please thanks 1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio

  1. Math

    A truck is carrying pear juice, cherry juice, and apple juice bottles in a ratio of 3:1:3, If there are 16 cherry juice bottles how many juice bottles in all? Pear juice #? Cherry juice 16 Apple juice #? 3:1, 1:3 3pears to

  2. math

    Jonah and his friends go apple picking. Jonah fills 5 baskets. each basket holds 15 apples. if 4 of jonahs friends pick the same amount. how many appples do Jonah and his friends pick in all? please help solve this problem?

  3. math

    a fifth grade class sold 25 liters of orange juice the orange juice was sold in cups containing 200 millilters and 300 milliliters an equal number of cups contaning 200 milliliters and 300 millilters were sold how many cups of

  4. English

    1. He is the tallest boy in his class. (Is 'in his class' an adverbial phrase or an adjective phrase?) 1-2. He is taller than any other boy in his class. (Is 'in his class' an adverbial phrase or an adjective phrase?) 1-3. No

You can view more similar questions or ask a new question.