math

Integers and Algebraic Expressions Unit Test, What is the solution to -55 + q =7? I really need help on this question

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 547
  1. Why not just add 55 to both sides of your equation?

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    👨‍🏫
    Reiny
  2. 2019??

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Geometry

    unit 2 lesson 7: similarity unit test (Connexus) Can someone help me? please just list the answers to test 1 and part 2 please I beg this is the hardest test yet

  2. Social Studies

    Hewwwoooo~! I would LOVE some help on this SS test, for Connections Academy! Lesson 6: Civilizations of the Americas Unit Test Social Studies 7 A Unit 8: Civilizations of the Americas! Note that I am NOT asking for answers, but is

  3. Algebra 1

    Please, I am very confused in the Systems of Equations and Inequalities Unit Test that is only 27 questions. The test starts with: 1.Which graph represents the solution to the given system? y = –x + 2 and y = 3x – 1 I am in

  4. math

    can someone help me with Lesson 9: Integers and Algebraic Expressions Unit Test for connection academy help plz

  1. Math

    Factor 81-27p is A)9(9-3p) B)27(3-p) C)27(54-p) D)27(p-3) I think A but not sure. Is there a website that explains simplifying Algebraic Expressions? Thanks for your help.

  2. language arts

    Main Lesson Content. Lesson 9: Everyday Heroes Unit Test Language Arts 8 A Unit 3: Everyday Heroes does anyone know the answers to the this unit test pls

  3. language arts

    Please help I need the answers to this test. Lesson 10: Heritage Unit Test 1001040 M/J LANG ARTS 2 - T1 Unit 3: Heritage. I know I know this website is used for studying and not for cheating but please be a homie.

  4. history

    i need help on the Lesson 7: Unit Test CE 2016 Social Studies 8 A Unit 2: The Revolutionary Era

  1. Algebra

    1.Simplify the following expression. 4(20+12)÷(4-3) 4(20+12 ÷ 1 4 32 ÷ 1 128 2.A gym membership cost $25 to join and $14 a month. Write and use an algebraic expression to find the cost of the gym membership for 6 months.

  2. Math

    Lesson 13 : Using Graphs to Analyze Data Unit Test : Unit 3 On math unit tests, the questions are moved around and changed for each person, so if you could write out the whole answer, that would be great! You don’t have to do

  3. Language Arts

    I need help with the Language Arts 6 A Unit 3: Life Stories Unit Test. Anyone plz help!

  4. SS

    Can ANYBODY give me the answer to Lesson 7: uNIT TEST Social Studies 7B Unit Arkansas Geography

You can view more similar questions or ask a new question.