math

operations management •• 12.51 Cynthia Knott’s oyster bar buys fresh Louisiana oysters for $5 per pound and sells them for $9 per pound. Any oysters not sold that day are sold to her cousin, who has a nearby grocery store, for $2 per pound. Cynthia believes that demand follows the normal distribution, with a mean of 100 pounds and a standard deviation of 15 pounds. How many pounds should she order each day?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If she buys x oysters and has y left over, then her profit is
    9(x-y)-5x+2y = 4x-7y
    So, if her goal is to break even, she needs y = 4/7 x
    That is, she needs to sell at least 3/7 of he oysters.
    If she has some other goal, then that must be adjusted.

    Now you can play around with the Z-table, and a good place is

    http://davidmlane.com/hyperstat/z_table.html

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2-pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6-pound bags without having any peanuts left over?

  2. MAH

    CHAD BUYS PEANUTS IN 2-POUND BAGS. HE REPACKAGES THEM INTO BAGS THAT HOLD 5/6 POUNDS OF PEANUTS. HOW MANY 2-POUND BAGS OF PENUTS SHOULD CHAD BUY SO THAT HE CAN FILL THE 5/6 POUND BAGS WITHOUT HAVING ANY PEANUTS LEFT OVER?

  3. math PLZ HELP MEEE

    A gourmet chocolate bar weighs three-fourths pound. There are 16 pieces on the chocolate bar. How much does each piece weigh? A:12 B:3/8 C: 3/16 D: 3/64

  4. math

    Mr. Angulo buys 5/8 pound of red grapes and 3/8 pound of green grapes. How many pounds of grapes did mr.angulo buy in all?

  1. Environmental Science

    Many areas of the world that do not have adequate fresh water have become habitable because a.rainfall patterns have changed b.water management projects have diverted water to the areas c.icebergs have been towed in to provide

  2. Science

    Hurricane Katrina, which hit the Gulf Coast of Louisiana and Mississippi on August 29, 2005, had the second lowest ever recorded barometric pressure at 920mb. Convert this pressure to units of atmospheres, and inches of Hg. 1 bar

  3. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound? Please show your work.

  4. Algebra

    Blueberries are $4.99 a pound . Diego buys b pounds of blueberries and pays 14.95 . Blueberries are $4.99 a pound . Jada buys pounds of blueberries and pays dollars . Blueberries are d dollars a pound Lin buys of blueberries and

  1. physics

    A compound metal bar has 4 kg of copper making up the first third of the bar, while the remainder is made of 12 kg of lead. The bar is 3 meters in length. In addition, a mass of 2 kg is hung 1m from the left end of the bar, and a

  2. geography

    Which statements describe the management of the earth's resources? 1)Resource management becomes more important as the population increases 2)Resource management is a global issue. 3)Resource management is a local issue.

  3. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  4. Math

    Don has just received a cash gift of $70,000 from his rich eccentric uncle. He wants to set it aside to pay for his daughter Cynthia's college education. Cynthia will begin college in 13 years and Don's financial advisor says that

You can view more similar questions or ask a new question.