Algebra

Carmen wants to add to her menu by selling BLT sandwiches. How much should she charge for the BLT if she would like to make 35%-40% profit on each BLT? Show how you know your pricing is correct.
Costs for ingredients for 4 BLTs:
Bread $6.20
Bacon $4.25
Lettuce $1.25
Tomato $3.50
Chips $3.50

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 103
asked by Caden
  1. the $18.75 cost for 4 BLT's come out to $4.675 per sandwich
    So, she needs to charge between
    1.35 * 4.675 and 1.40 * 4.675

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by oobleck
  2. I am being told the answer is: between $7.40-$8.08. Just not sure how they came up with that.
    Also the lettuce price should be $1.80.

    Thank you again for the help.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Caden
  3. so add 55 cents to the total for a sum of 19.30, or 4.925 per BLT
    The sale price p must then satisfy
    1.35 * 4.925 <= p <= 1.40 * 4.925

    I also don't know how they got their answer.
    7.40/1.35 = 5.48
    8.08/1.40 = 5.77
    Those should be the same value.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by oobleck

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    Junior ate 30% of the sandwiches at the picnic. If he ate 1 ½ sandwiches, how many sandwiches were there? you cant solve this right? We can't?? Sez who? Let x denote the number of sandwiches. Then we're told 30%x=.30x=1.5

    asked by jessica on September 27, 2006
  2. math

    I have 102 sandwiches my friends ate 5/8 of the chicken sandwiches and 2/3 of tuna sandwiches,how many of each sandwiches did I make

    asked by gia on June 19, 2014
  3. math

    two types of sandwiches were made for a tea party. 55% of the sandwiches were cheese sandwiches and the rest were chicken. If there were 252 chicken sandwiches, how many sandwiches were made altogether?

    asked by Amy on October 30, 2014
  4. accounting

    BLT produces plastic that is used for injection molding applications such as gears for small motors. In 2012, the first year of operations, BLT produced 6,492 tons of plastic and sold 5,410 tons. In 2013, the production and sales

    asked by shanna on October 3, 2012
  5. math

    Joel made egg and tuna sandwiches in the ratio of 2:3. He then made 15 more tuna sandwiches and the ratio changed to 1:3. How many sandwiches did Joel make in all? 2/3=3/t; solving for t=4.5 when calculating to 15 tuna sandwiches,

    asked by jae on November 17, 2014
  6. math

    Dani made some sandwiches for a party. 3/5 of them were chicken sandwiches and the rest were tuna sandwiches. there 240 tuna sandwiches. How many chicken sandwiches were there?

    asked by Sloan on April 18, 2009
  7. Math

    A sandwich shop gives a free sandwich after 8 sandwiches are bought in the formula t=s/8+s,t represents the total number of sandwiches received if s sandwiches where bought. Last year julie bought 48 sandwiches. How many

    asked by Jenny on January 20, 2017
  8. Math (Ms. Sue)

    A lunch menu has 4 different sandwiches, 2 different soups, and 5 different drinks. How many different lunches consisting of sandwhich, soup, and drink can you choose? 10 11 40 13

    asked by FluttershyK22 on May 6, 2016
  9. math

    Phyllis made some sandwiches for a family reunion.She made 12 turkey sandwiches, 10 ham sandwiches, and 8 cheese sandwiches . She wrapped the sandwiches in paper but forgot to label them. (Part A) The first person took 2

    asked by john on September 14, 2011
  10. statistics

    4. A researcher is interested in comparing tastiness of different kinds of cheese in grilled cheese sandwiches. The researcher expects that Cheddar cheese grilled sandwiches are rated tastier than Swiss cheese grilled sandwiches.

    asked by Anonymous on December 8, 2011

More Similar Questions