Math

22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. It would help if you proofread your questions before you posted them.

    I would never pay "$298 per gallon"for gas.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. im saying i dont care how rich i am thats just outrageous.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. 298 per gallon was on the test.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. it was 2.98

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. what is the answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. The answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  7. I'll take the test for you guys... wish me luck. I am very good at math.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  8. Answers:
    1. a
    2. d
    3. c
    4. b
    5. b
    6. c
    7. a
    8. c
    9. c
    10. a
    11. b and d
    12. a
    13. d

    These are the answers so far....

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  9. The rest of the answers are classified. You guys are gonna have to do those ones on your own.... SORRY BUT I DONT DO EVERYTHING FOR YOU!!! YOU GUYS AT LEAST HAVE TO USE SOME OF YOUR BRAIN POWER!!!

    Good bye...

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  10. $2.98

    6
    65.56 รท 22 = 2.98

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A gas station charges $2.19 per gallon of gas. Use the function notation to describe the relationship between the total cost C(g) and the number of gallons purchased g. A. C(g) = -2.19g B. g = 2.19C(g) C. C(g) = g + 2.19 D. C(g) =

  2. math

    A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 30 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 25 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars went a combined total of 1275

  3. math

    justin has a car that ca travel 77 1/2 miles with 3 1/10 gallons of gas. kim has a car that can travel 99 1/5 miles with 3 1/5 gallons of gas. How many miles can each person drive with one gallon of gas?

  4. Math

    A car used 8 gallons of gas to travel 340 miles a mechanic fixed the car. Then it used 7 gallons of gas to travel 350 miles. Gas cost $4.00 per gallon. How much less to the nearest cent per mile did it cost to run the car after

  1. Economics

    VERY HARD PLEASE HELP Kristin lives in Alaska. Ben lives in Rhode Island. They each drive a car with a 12-gallon fuel tank. When Kristin fills her empty gas tank in Alaska, she has to pay a federal gasoline tax of $.18 (or 18

  2. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

  3. Math

    A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 40 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 30 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars went a combined total of 1250

  4. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.

  1. Math

    Beth's car has a gas tank that can hold 15 gallons of gas. Her car uses 1/30 of a gallon of gas per mile driven. Darcy's car has a gas tank that can hold 16 gallons of gas. His car uses 1/25 of a gallon of gas per mile driven.

  2. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per

  3. math

    A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 25 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 30 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars went a combined total of 1250

  4. math

    on a weekend road trip the jensen family drove 210 miles on highways, where their car gets 35 miles for each gallon of gas and 54 miles on city streets where their car gets 18 miles for each gallon. How many gallons of gas did

View more similar questions or ask a new question.