Math

I need help!!!!
7th grade
Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.

It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways.

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 125
asked by Luna213
  1. Actually help me with this.
    Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50.

    Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.
    Find the unit price for the wholesale club orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.
    Where should Ben buy the orange juice if he wants the best deal? Explain.

    1. 👍 1
    2. 👎 1
    posted by Luna213
  2. Unit price = total price/total volume
    so for the first one:
    unit price = $2.00/64 oz = $0.03125 / oz

    do the same for the second purchase and compare

    1. 👍 1
    2. 👎 1
    posted by Reiny
  3. So, the wholesale club has the better deal. in order to find out why you have to divide 256 by 7.50. which is 0.029 and if you do the same thing on the other side it 0.031. It is smaller than 0.031. So, that is the answer.

    1. 👍 1
    2. 👎 1
    posted by Lyrathelion
  4. Thank you Reiny

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Luna213
  5. YALL ARE ALL WRONG I GOT A FRICKING 20%!!!!!!!!!!! DUMMIES

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by kid

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Find the function rule. [x| -2| -1| 0| 1| 2] [y| 9| 4| -1| -6| -11] PLEASE HELP!!! I REALLY NEED THIS GRADE!!!

    asked by Guy.Man.Dude on February 8, 2019
  2. Math

    How many 7th grade students are expected to move by the end of the year? If 12 students actually moved, did more or fewer 7th-grade students move than expected? Justify your answer. 6th-grade # of students: 250 % moves: 2%

    asked by Sid on March 8, 2016
  3. Math

    At Jefferson School, both 6th grade & 7th grade classes take a math test. The average score for the 6th grade is 80 and for the 7th grade is 90. If there are twice as many students, in the 7th grade as there is in the 6th grade,

    asked by Sidney on January 14, 2016
  4. science and english only for ms sue

    what the steps to the water cycle and what is the writing process and what the steps for 7th grade and please help me as soon as possible please ms. sue...

    asked by lola on April 24, 2013
  5. what can i compare middle school to?

    what can i compare middle school to? (use in metaphor), based on 6th, 7th, and 8th grade. for example playing monopoly 6th grade - buying properties, 7th grade- adjusting to the game, 8th grade - stress over money

    asked by NEEDSHELP(: on May 16, 2010
  6. Physical Science

    Hi... well anyways so I am in 7th grade but I'm taking 8th grade science...I think...I know for sure that I am in Accelerated 7th grade science so if that helps at all, there you go:) Back to the subject I'm really confused with

    asked by Pate on May 2, 2011
  7. help

    can someone help me with the pythagorean theorem? VERY HARD IM IN 7TH GRADE AND THIS IS SOME 7TH GRADE MATH HOMEWORK THAT I NEED HELP WITH!!!!!!!!!!!

    asked by juju on March 7, 2013
  8. Math

    Theo made the table below to show the number of middle school students who attented the last football game. if this data were displayed in a circle graph, how many degrees would be in the sector representing the 8th grade Grades

    asked by Ann on March 16, 2015
  9. Biochem

    Computers English Foreign Languages Health Home Economics Math Music Physical Education Science Social Studies GRADE LEVELS Preschool Kindergarten Elementary School 1st Grade 2nd Grade 3rd Grade 4th Grade 5th Grade 6th Grade 7th

    asked by Pop on November 13, 2014
  10. 7th grade math (probability)

    I'm not sure how to answer this: 3. THe 7th grade wants to have a back-up representative just in case the first teacher is absent. Based on the same scenario as #2, if a math teacher was chosen to be the 7th grade representative,

    asked by Alexis on March 30, 2015

More Similar Questions