geometry

An ice cream company manufactures and distributes ice cream cups and cones to grocery stores. The company sells the ice cream cups in packages of 12, 18, and 24 units, and the ice cream cones in packages of 14 and 21 units. Which of the following statements is not true?
A) The 24 pack of cups has more ice cream than the 21 pack of cones.
B) The 12 pack of cups has more than 250 cubic inches of ice cream.
C) The 14 pack of cones has more than 350 cubic inches of ice cream.
D) teh 12 pack of cups has enough ice cream to fill in a cylinder container, 8" tall and 6" wide.

Thank you!!

  1. 👍 6
  2. 👎 2
  3. 👁 739
asked by Peter
  1. since you have given no information about the sizes of the cups and cones, it's impossible to say how much ice cream is involved.

    1. 👍 2
    2. 👎 16
    posted by Steve
  2. i agree wit steve on dis one

    1. 👍 0
    2. 👎 4
    posted by niga
  3. i needed thisšŸ˜¢

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by madd
  4. what was the answer to this cuz i rlly need it too

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Nicole
  5. I have big hairy balls

    1. 👍 0
    2. 👎 6
    posted by Cock
  6. A is the wrong answer

    1. 👍 2
    2. 👎 0
    posted by Unknown

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Programming

    How do I declare how many boxes there are and how much per box with this information..... Write an IceCreamStation class in Java. An ice cream station sells ice cream cones, but needs to buy ice cream (by the pint) and cones (by

    asked by Scotty on February 25, 2008
  2. Maths

    An ice cream store sells 20 different flavors of ice cream and 3 different types of cones. How many different combinations of cone and ice cream flavor are possible, if customers are permitted to choose only one flavor of ice

    asked by Pepa on December 9, 2012
  3. Computational Thinking

    The Happy Cow Ice Cream Company manufactures several types of ice cream. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts an ice cream flavor (for example, ā€œtriple chocolateā€), price per gallon, and number of

    asked by Tom on September 18, 2017
  4. math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least

    asked by Excel on April 9, 2015
  5. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least

    asked by Excel on April 9, 2015
  6. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least

    asked by Excel on April 9, 2015
  7. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least

    asked by Excel on April 11, 2015
  8. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least

    asked by Excel on April 19, 2015
  9. algebra

    5.A) Kwame sells ice cream cones at the country fair. He has to rent the equipment for $29 and spend $0.43 on ingredients for each cone. How many ice cream cones must he sell at $1.10 each in order to make a profit? A)Wrie an

    asked by Samantha on February 16, 2009
  10. Math ( Word Problem )

    Joel sells ice cream cones at the county fair. he has to rent the equipment for $49 and spend $.043 on ingredients for each one. How many ice cream cones must he sells at $1.10 each in order to make a profit? Write an inequality

    asked by Linda on October 25, 2011

More Similar Questions