Math

Diane asked her dad to buy 18 bottles of soft drink. Each bottle contained 5/4 litres. The glasses they had for the party could hold 1/5 of a litre. How many glasses could be filled
from the 18 bottles of soft drink?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 18 * (5/4) = 90/4 = 22.5 liters

    22.5 / 0.2 = ________ glasses

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. Note that Ms. Sue's answer is 112.5 glasses but that isn't the number that can be FILLED.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics

    Perfume is sold in two different sizes of bottle The 80ml bottle is priced at £55 The 50ml bottle is usually priced at £45, but is on special offer If you buy one 50ml bottle of perfume, you get a second for half price By

  2. Math!!

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy? A. 2.10b+12.99=21.39; 4 bottles B. 2.10+12.99b=21.39; 4 bottles C. 2.10c= 21.39+12.99; 6

  3. science

    What volume of helium would be in a balloon the size of a soft drink bottle?

  4. MATH

    A market analyst creates a taste test to be conducted in a local shopping mall. The experiment asks 500 participants to select which of 2 soft drinks they prefer. The drinks are the same color and in similar cups. Participants

  1. Chemistry

    The price of a popular soft drink is $0.980 for 24.0 oz (ounces) or $0.780 for 0.500 L. 1 qt = 32.0 oz. What is the price per liter of the 24.0 oz bottle? What is the price per liter of the 0.500 L bottle?

  2. physics

    A soft-drink bottle resonates as air is blown across its top. what happens to the resonant frequency as the level of fluid in the bottle decreases?

  3. Math

    Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft drink? 3.5 x2 =$7.00 sandwich 3.5 /7.00=2.50 drink check this for me

  4. Chemistry

    The price of a popular soft drink is $0.97 for 24.0 oz or $0.77 for 0.500L What is the price per liter of the 24.0oz bottle What is the price per liter of the 0.500 L bottle

  1. Chemistry

    I'm having trouble getting the right answer for a problem, I'm hoping that by posting my work someone can help me figure out where I've gone wrong. A two-liter soft drink bottle can withstand a pressure of 5 atm. Half a cup

  2. Chemistry-Urgent

    The partial pressure of CO2 inside a bottle of soft drink is 4.0 atm at 25°C. The solubility of CO2 is 0.12 mol/L. When the bottle is opened, the partial pressure drops to 3.0 ✕ 10-4 atm. What is the solubility of CO2 in the

  3. Statistics

    A machine is used to fill soda bottles in a factory. The bottles are labeled as containing 2.0 liters, but extra room at the top of the bottle allows for a maximum of 2.25 liters of soda before the bottle overflows. The standard

  4. One more for Damon!

    Sorry just this last one! 1. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water, b, did he buy? a. 2.10b + 12.99 = 21.39; 4 bottles b. 2.10 + 12.99b =

You can view more similar questions or ask a new question.