Math

Jackie buys a basket for $6, 2 pounds of apples for $3.50 per pound, and 2 pounds of oranges for $3.50 each per pound. The tax for the whole purchase is $1.

Express the tax as a percentage.

asked by The Devil Cat
  1. well, add up the prices and divide

    1.00/(6.00 + 2*3.50 + 2*3.50) = 0.05 = 5%

    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, anf 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?
  2. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, and 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?
  3. Math

    The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell. What is the ratio of apples to oranges? A. 8/1 B. 40/45 C. 5/45 D. 1/8 I thinks it is D
  4. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples? organic 2.50/pound regular 3.00/pound organic 0.40/pound :regular 0.50/pound organic 2.51/pound
  5. algebra

    A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb of taffy mixtures for each 67.1 pounds of apples. TO the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?
  6. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  7. math

    A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 69.6 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?
  8. math

    An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 67.1 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound. how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  9. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive? This is a word problem for
  10. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list? Answer: 10X7=70 pounds of apples for a week Q2.After 6 days, how many pounds of apples does the zoo use? Answer: 10X6=60

More Similar Questions