Math Help

The following table shows the price charged by a local courier company to collect and deliver packages.

# of packages Cost ($)
1 15
2 17
3 19

What is the cost to have b packages collected and delivered?

Extend the pattern to find the cost of 8 packages collected and delivered.

Why do you think it costs $15 to collect and deliver one package but only $17 to collect and deliver 2 packages?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 206
  1. 15 + 2b = c

    15 + 2(8) = 31

    What do you think?

  2. I don't know..

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. How about: Why do you think it costs $15 to collect and deliver one package but only $17 to collect and deliver 2 packages?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. How many trips to your door does the delivery person leave one package? How many trips do s/he make to deliver 2 packages at the same time?

  5. What do you mean?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. When a delivery person delivers one package, how many trips does s/he make from the truck to your door?

    When a delivery person delivers two packages at the same time, how many trips does s/he make from the truck to your door?

  7. 10?

    5?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  8. Please explain your answer. Does a delivery person walk to your door 10 times to deliver one package?

  9. 13 for the drive and 2 for each package.
    c = 13 + 2 n

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  10. I goofed. Go with Damon's answer.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    The sale price of apples at a local grocery store is $1.35 for the first kind and $1.10 for each additional pound. Which function rule shows how the cost of apples,y, depends on the number of pounds, x?

    asked by anonymous on June 7, 2018
  2. math

    The table shows the average production data for three products over the last month. The difference between the costs and the sale price is the company profit for one unit. If a new production method allows the labor costs of

    asked by vin on May 18, 2016
  3. Algebra 1- Urgent

    The price of products may increase due to inflation and decrease due to depreciation. Derek is studying the change in the price of two products, A and B, over time. The price f(x), in dollars, of product A after x years is

    asked by Anon on December 17, 2016
  4. algebra

    The table shows how much a carpenter charges for work. Is the relationship shown by the data in the table linear. Explain your answer. hours worked Amount Charged($) 1 25 2 40 3 60 4 80 my answer is: 40-25 = 15 60-40= 20 80-60=20

    asked by lost on November 1, 2016
  5. Algebra

    Suppose you are having a birthday party at the local bowling alley. You are trying to figure out how many people you can afford to invite. How much money are you willing to spend to host this bowling party? Set up an equation that

    asked by I Need Help! on June 19, 2018
  1. statistics

    This table shows claims and their probablity for an insurance company. AMOUNT OF CLAIM PROBABILITY $0 0.65 $50,000 0.25 $100,000 0.06 $150,000 0.02 $200,000 0.01 $250,000 0.01 1. Calculate the expected value? 2. How much should

    asked by Anonymous on November 28, 2011
  2. econ.

    2. A company is considering building a bridge across a river. The bridge would cost $2 million to build and nothing to maintain. The following table shows the company¡¯s anticipated demand over the lifetime of the bridge: Price

    asked by fred on June 11, 2011
  3. Economics

    Develop a hypothetical table of information for coffee that shows demanded at various price and supply of coffee at these prices draw a demand and supply curve and show a equilibrium price at which the market is cleared of its

    asked by Vishwendra on September 3, 2018
  4. Math

    2.The price of products may increase due to inflation and decrease due to depreciation. Derek is studying the change in the price of two products, A and B, over time. The price f(x), in dollars, of product A after x years is

    asked by John on December 19, 2015
  5. economics

    2. A company is considering building a bridge across a river. The bridge would cost $2 million to build and nothing to maintain. The following table shows the company¡¯s anticipated demand over the lifetime of the bridge: Price

    asked by tianbai on November 13, 2007
  6. inter Algebra

    A start up computer company can sell 1000 computers if they price them at $500. The number sold will increase by 10 for every $1 decrease in the price. The company has fixed costs of $100,000, and each computer costs $300 to

    asked by linda on November 14, 2010

You can view more similar questions or ask a new question.