statistics

Please help. I have no idea how to do thisA cereal manufacturer seeks to test their newest product against a competitor’s. A group of 100 children was asked to evaluate each brand, and then to express a preference. To guard against bias, neither the children, nor the technicians serving them, were aware of the order in which they were fed each brand.
A. What is the population?
B. What is the sample?
C. Is the study observational or experimental? Justify your answer.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 139
  1. A. All children

    B. 100 children

    C. Observational, experimental would have an independent variable.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    There is 1/3 of a puzzle in every box of cereal. Use a fraction to the number of puzzles in 6 boxes of cereal

    asked by Tre'Von on November 5, 2015
  2. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the

    asked by Anonymous on May 1, 2016
  3. science

    A student wants to determine what type of cereal his classmates like best. He buys three of his favorite puffed cereals and one oat cereal. He pours five bowls of each cereal and gives one bowl to each of his 20 classmates. He

    asked by Anonymous on September 8, 2013
  4. math

    A nutrition center sells haelth food to mountain climbing teams. The trailblazer mix package contains 1 pound of corn cereal mixed with 4 pounds of wheat cereal.The frontier mix package contains 2 pounds of corn cereal mixed with

    asked by shala on November 19, 2008
  5. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

    asked by Matt on October 20, 2011
  1. math

    which of the following are reasonable answer for the product of two negatives and a positive a. 20** b. 10 c. -20 d. -10 Which statement about the product is true 5.5⋅√5 a. The product is rational b. The product is

    asked by TeaCup on August 21, 2015
  2. math

    Susie wants to make some hot cereal for breakfast.The directions say to use 3 cups of water with 1 cup of cereal to make 4 servings.Susie only wants 1 serving.How much cereal should she use?

    asked by sandra on March 14, 2016
  3. Math

    one fourth of a box of cereal was shared equally among 3 people how much cereal did each person get ?

    asked by Anonymous on April 4, 2014
  4. Algebra 2 check my last answer?!

    A supermarket finds that the number of boxes of a new cereal sold increases each week. In the first week, only 16 boxes of the cereal were sold. In the next week, 33 boxes of the cereal were sold and in the third week 50 boxes of

    asked by meow on May 3, 2017
  5. math-statistics

    A manufacturer claims that the life span of its tires is 50,000 miles. You work for a consumer protection agency and you are testing this manufacturer's tires. Assume the life spans of the tires are normally distributed. You

    asked by Karinna on January 29, 2008
  6. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax

    asked by Tyler on February 5, 2013

You can view more similar questions or ask a new question.