Mathematics

Perfume is sold in two different sizes of bottle
The 80ml bottle is priced at £55
The 50ml bottle is usually priced at £45, but is on special offer
If you buy one 50ml bottle of perfume, you get a second for half price
By calculating the price per ml determine which offer is the best value for money, the 80ml bottle or the two 50ml bottles
You must show your working.

Thank you.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. First bottle:
    unit price .... £55/80 ml = 68.75 cents/ml

    2nd bottle:
    50 ml at £45 plus 50 ml at £22.50
    or 100 ml for £67.50
    unit price = £67.50/100 = 67.50 cents/ml

    so what do you think?

    1. 👍
    2. 👎
  2. For the first bottle:

    £55÷80= 0.6875

    For the second bottle(s):

    Since we're working out the price for two bottles, add the millilitres together. So:

    50ml + 50ml = 100ml

    Then add the prices together, considering the special offer.

    The first bottle is at £45. The second is half price so, £45÷2= £22.50

    Add the two together: £45 + £22.50= £67.50

    Continue as normal, with the price divided by the amount:

    £67.50÷100= 0.675

    Now, the price of the first bottle per ml was 0.6875. The price for the second bottles was 0.675 altogether. The smaller number is the cheapest price, meaning it is the best buy. 0.675 is smaller than 0.6875

    So, the two 50ml bottles are the better buy.

    (The answer Reiny gave was correct but I thought it would be better to give reasons for each step to avoid confusion)

    1. 👍
    2. 👎
  3. It was right so lit

    1. 👍
    2. 👎
  4. Thanks for this answer

    1. 👍
    2. 👎
  5. xzx

    1. 👍
    2. 👎
  6. no you are all wrong

    1. 👍
    2. 👎
  7. that answer gave 2/3 marks. is there something missing?

    1. 👍
    2. 👎
  8. thanks Foster it was correct

    1. 👍
    2. 👎
  9. unit price £55 80 ml = 68.75 cents ml
    unit price = £67.50/100 = 67.50 cents/ml
    £67.50÷100= 0.675
    the two 50ml bottles are the best value for money.

    copy and paste that on m4ths w4tch

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Jane had a bottle filled with juice. At first she drank 1/5 of the juice in the bottle. After 1 hours she drank 1/4 of the juice remaining in the bottle. After another 2 hours she drank 1/3 of the remaining juice in the bottle. At

  2. math

    3/7 of a bottle is full.what fraction of the bottle is empty?

  3. physics

    A soft-drink bottle resonates as air is blown across its top. what happens to the resonant frequency as the level of fluid in the bottle decreases?

  4. physics!

    A 1.60-kg bottle of vintage wine is lying horizontally in a rack. The two surfaces on which the bottle rests are 90.0° apart, and the right surface makes an angle of 45.0° with respect to the horizontal. Each surface exerts a

  1. Physics

    an empty rd bottle weighs 60 grams but weighs 120 gram when completely filled with water when the bottle is completely with an unknown liquid it weighs 90 gram what will be the volume of the rd bottle

  2. math 1

    A bottle 150 vitamins costs $5.25. If the cost varies directly with the number of vitamins in the bottle, what should, how a bottle with 250 vitamins costs?

  3. Math

    A bottle contains 20 fluid ounces of lotion and sells for $5.80. The 20-fluid-ounce bottle contains 125% of the lotion in the next smallest size, which sells for $5.12. Which is the better buy? Explain. The bottle is the better

  4. Physics

    A relative density bottle of mass 25g has a capacity of 50cm 3 . The bottle is completely filled with methylated spirit, and its mass is 65g. The bottle is emptied and some salt is then put into the empty bottle and then weighed,

  1. physics

    A glass bottle of soda is sealed with a screw cap. The absolute pressure of the carbon dioxide inside the bottle is 1.80 x10^5pa. Assuming that the top and bottom surfaces of the cap each have an area of .0004M^2, obtain the

  2. math

    Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy? A. 10 1 2 -ounce bottle for $2.49 B. 16 1 4 -ounce bottle for $2.99 C. 24 3 4 -ounce bottle for $3.99 D. 36 1 3 -ounce bottle for $6.29

  3. Physics

    A relative density bottle of mass 25g has a capacity of 50cubic centimetre .The bottle is completely filled with methylated spirit, and its mass is 65g.The bottle is emptied and some salt is then put into the empty bottle and then

  4. math

    You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?? The answer is not 10 cents, or $1.00

You can view more similar questions or ask a new question.