algebra

PLEASE HELP ITS URGENT Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 37
asked by Jojo
  1. x = number of slices bought

    1.5x = total cost

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue
  2. thank you

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jojo
  3. You're welcome.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math--check my answers?

    Give an example of an open equation a + b = c + d How can you use an equation to make a prediction from a pattern? (i don't know) pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the

    asked by SkatingDJ on September 28, 2014
  2. algebra

    Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost.

    asked by Ashlyn on September 2, 2015
  3. Math

    1. Is ( 0, 3) a solution to the equation y = x + 3? Yes No 2. Is ( 1, -4) a solution to the equation y = -2x? Yes No 3. Look at the following points: ( 4, 0) ( 3, -1) ( 6, 3) ( 2, -4) Which are solutions to y = x - 4 (2 correct

    asked by LoyaltyIsFake on September 6, 2017
  4. Math (Updated)

    Please tell me if these answers are correct: 1. Is ( 0, 3) a solution to the equation y = x + 3? Yes No 2. Is ( 1, -4) a solution to the equation y = -2x? Yes No 3. Look at the following points: ( 4, 0) ( 3, -1) ( 6, 3) ( 2, -4)

    asked by LoyaltyIsFake on September 6, 2017
  5. Math

    A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza. One day the pizza shop makes 6 pizzas. How much more money will they make if they slice all the pizzas into

    asked by Natalie on November 29, 2018
  6. Math

    Maria has a slice of pizza that is 1/6 of the pizza. Ben has a slice of pizza that is 1/3 of the pizza. Maria's slice is bigger. Draw pizzas to show how this is possible.

    asked by Bralyn on April 3, 2013
  7. Math

    maria has a slice of pizza that is 1/6 of the pizza. Ben has a slice of pizza that is 1/3 of the pizza. Maria's slice is bigger. Draw pizzas to show how this is possible.

    asked by Anonymous on March 15, 2013
  8. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

    asked by Faith on September 23, 2014
  9. math

    Suppose you had a slice of pizza that was cut from a 16” pizza. You measure the angle that it was cut at to be 0.6 radians. EXPLAIN how you could find the length of the crust on the slice of pizza. *

    asked by Lynn on April 14, 2013
  10. Math

    There was 2/3 of 12 slice pizza on the table.Joe are 6 slices from that. what fraction of the whole pizza was left?

    asked by Selvi on November 27, 2016

More Similar Questions