math

Jan and pete are home decorators. Jan can paint 3 rooms in 2 hours. Pete can paint 2 rooms in 3 hours. If they work together, about how many hours will it take jan and pete to apint 6 rooms.

  1. 0
  2. 1
asked by sai
  1. Jan's rate = 1 room/ 2/3 hours
    Pete's rate = 1 room/ 3/2 hours

    combined rate = 1/(2/3) + 1/(3/2)
    = 3/2 + 2/3
    = 13/6 room/hr

    time for 6 rooms = 6 รท 13/6
    = 6(6/13)
    = 36/13 hours or appr 2 hours 46 minutes

    btw, painting rooms does not work like that.

    1. 0
    posted by Reiny
  2. how he got 13/6 room /hr
    please explain

    1. 0
    posted by sai
  3. 3/2 + 2/3 = 9/6 + 4/6 = 13/6

    1. 0
    posted by Damon
  4. Thank you

    1. 0
    posted by sai

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Pete and jan compete as a team in a biathlon. Pete runs at a speed of 9 km/ h for x hours. Jan cycles at twice Pete's running speed for 1 hour and 30 minutes. The total distance of the biathlon is 42 km. Find, in hour and minutes,
  2. Math

    Here is the instruction: Use the data from the table to calculate the number of hours of daylight for one day per week throughout the year (52 data points). Be sure to use the same day of the week so that your data points are
  3. ATTN: DRWLS RE: PHYSICS

    pete and john play a game of tug f war on a frictionless icy curface. pete weighs 539 N and john weights 392 N. during the course of the game, john accelerates toward pete at a rate of 3 m/s^2 a)what's the magnitude of the force
  4. PHYSICS

    pete and john play a game of tug f war on a frictionless icy curface. pete weighs 539 N and john weights 392 N. during the course of the game, john accelerates toward pete at a rate of 3 m/s^2 a)what's the magnitude of the force
  5. accounting

    Analyze and record, in the form of T Accounts, Mr. James' transactions: Jan 1: Amount invested in the business $10,000 Jan 7: Bought equipment for $500 Jan 9: Bought office furniture with $2,000 cash Jan 10: Bought materials with
  6. Algebra

    Jan is a photographer. She earns $42.50 for each picture she sells. It costs Jan $850.00 per month to maintain her photography lab. Write an equation that represents the relationship between Jan's monthly profit (P) and the number
  7. chemistry

    Jan drives her car to school each day. If it takes her 12 minutes to drive one way, how many hours a week does Jan spend driving?
  8. Algebra

    Jan's pay is in direction variation to t he hours she works. Jan earns $54 for 12 hours of work. How much will she earn for 18 hours work?
  9. math

    equation pete and tom sold 41cds and tom sold 9more,.how many did pete sold. how do i get the anwser, It isn't clear to me how many Tom sold? IF he sold nine more than Pete then X = # Pete sold X + 9 = # Tom sold X + X + 9 = 41.
  10. chilcare

    An Individual Family's Account Receivable date Descrip Debit Credit Balance Jan 5 Week 90.00 90.00 Jan 12 " 150.00 ----- Jan 16 Payment 180.00 ----- Jan 19 Week 150.00 ----- 1- What was the family's balance after paying you on

More Similar Questions