Algebra 2 A

A jet ski company charges a flat fee of $26.00 plus $3.25 per hour to rent a jet ski. Another company charges a fee of $24.00 plus $3.50 per hour to rent the same jet ski.

Using a graphing calculator, find the number of hours for which the costs are the same. Round your answer to the nearest whole hour.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 26.00+3.25x=24.00+3.50.
    The Answer is 8!

    1. 👍
    2. 👎
  2. correct

    make sure your equation is

    26.00+3.25x=24.00+3.50x

    1. 👍
    2. 👎
  3. Yep thanks.

    1. 👍
    2. 👎
  4. A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $23.00. How much of each ingredient did the store use?

    A.
    3 lbs. gummy candy, 2 lbs. jelly beans, 4 lbs. hard candy
    B.
    4 lbs. gummy candy, 2 lbs. jelly beans, 3 lbs. hard candy
    C.
    4 lbs. gummy candy, 3 lbs. jelly beans, 2 lbs. hard candy
    D.
    2 lbs. gummy candy, 3 lbs. jelly beans, 4 lbs. hard candy

    1. 👍
    2. 👎
  5. What is the minimum value for z=3x-1/2y over the feasibility region defined by the constraints?
    a.-4
    b.-5
    c.-3
    d.-6

    constraints
    x greater than or equal to 0
    y less than or equal to 8
    y greater than or equal to x
    y greater than or equal to -1/2x+6

    1. 👍
    2. 👎
  6. X Lbs. of jelly beans.
    2x Lbs. of gummy candy.
    9-(x+2x) = (9-3x) Lbs. of hard candy.

    3*x + 2*2x + 3*(9-3x) = 23.00.
    3x + 4x + 27-9x = 23
    X = 2.0 Lbs. of jelly beans.

    2x = 2 * 2 = 4 Lbs. of gummy candy.

    9-3x = 9-3*2 = 3 Lbs. of hard candy.

    1. 👍
    2. 👎
  7. For the gummy equation you dont really need to do anything. Just look and see which answer has two times as many gummies as jelly beans. The answer is B.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    "Cab companies often charge a flat fee for picking someone up and then charge an additional fee per mile driven. Pick a U.S. city and research the rates of two different cab companies in that city. Find companies that charge

  2. college algebra

    Deshaun is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices. Company A has no initial fee but charges .70 cents for every mile driven. Company B charges an initial

  3. math

    one company charges $6.95 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 set up fee. for what number of shirts would the total be the same?

  4. Math

    Cab companies often charge a flat fee for picking someone up and then charge an additional fee per mile driven. The Yellow Cab Company charges $2.50 for pick up and $2.20 per mile. . 2. What do the slope and y-intercept mean in

  1. Math

    A rental company charges $15 plus $4 per hour to rent a bicycle. If Margie does not want to spend more than $27 for her rental, write and solve an inequality to determine how many hours she can rent the bicycle and not spend more

  2. math

    Ivanna is going to rent a truck for one day. There are two companies she can choose from, and they have the following prices. Company A charges 114 and allows unlimited mileage. Company B has an initial fee of 65 and charges an

  3. Math (just need some help)

    A jet ski company charges a flat fee of $24.00 plus $2.25 per hour to rent a jet ski. Another company charges a fee of $23.00 plus $2.50 per hour to rent the same jet ski. Using a graphing calculator, find the number of hours for

  4. algebra

    One phone company charges a fee of $1 and $.50 a minute. Another company charges a connection fee of $5 but only charges $.25 a minute How long is a phone call that costs the same with both companies? How much does it cost?

  1. algebra

    A video store charges a monthly fee of 7.50, but the charge to rent each movie is only 1.00 per movie. Another store has no membership fee, but it costs 2.50 to rent each movie. How many movies need to be rented each month for the

  2. Algebra1 Math

    A moving company charges $800 plus $16 per hour. Another moving company charges $720 plus $21 per hour. How long is job that costs the same no matter which company is used?

  3. 11th grade Algebra 2

    Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. For what number of shirts would the cost be the same?

  4. Math, I NEED HELP.c:

    A rental company charges a flat fee of x dollars for a floor sander rental plus y dollars per hour of the rental. One customer rents a floor sander for 4 hours and pays $63. Another customer rents a floor sander for 6 hours and

You can view more similar questions or ask a new question.