Math

A store owner has 7.11 lbs. Of candy. If she puts the candy into 9 jars, how much candy will each jar contain?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 962
  1. You have two numbers. Do you think you should
    add?
    subtract?
    multiply?
    divide?

    Which will give you a reasonable answer?

    1. 👍 2
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. .79 lbs

    1. 👍 3
    2. 👎 0
  3. .79 pounds

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  4. :/

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  5. lol

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  6. i do not know this one :/

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. me nether...

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  8. Abby is that you from school???

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  9. Wait Lilly Elizabeth?...

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  10. lol yeah that is me

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  11. oof well ima go get my work done I only have a lill left so wen i am done will you play roblox with meh??

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  12. lol ok i will just text me when you are done!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  13. but gess what

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  14. what...

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  15. XD i am done with my work and i am at callys house

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  16. OOF i wish i was done with work hay as cally if i can come over latter

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  17. mk

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  18. she said yes

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  19. well she said sure but ya u can come over once u are done with your work

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  20. ok cya, i will text you when i am done

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  21. ok bye cya

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  22. ok bye text ya

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  23. what the flip yall talk to much

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  24. RUDE LIKE U DO NOT TALK A LOT

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  25. WELL I AM SORRY THAT IT IS TRUE UwU

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  26. whatever bye kid

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  27. what the

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  28. NOT even going to ask

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Joseph had 7 1/4 ounces of candy to share with his friends. He gave them 2 4/5 ounces of candy when they came over to play video games. How many ounces of candy does Joseph have left? Explain.

  2. Math

    A candy manufacturer makes two types of special candy, say A and B. Candy A consists of equal parts of dark chocolate and caramel and Candy B consists of two parts of dark chocolate and one part of walnut. The company has in stock

  3. Chemistry

    A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 4.90 gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it in excess oxygen. The observed temperature increase is 2.75 Celsius. If the heat capacity

  4. English help please!!!

    18. The author of “Hip­Hop Planet” uses the image of the candy box with a ribbon tied around it to describe the highways of Dayton, Ohio because (1 point) it shows how quickly hip­hop music commercialized. the character of

  1. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times

  2. Life Span Development

    As Selena and her friends are walking home after school they approach a corner store and see bags of candy and snacks on open shelves outside the front door. A young clerk is also outside waiting for customers. As they get closer,

  3. English

    1.)Tthe author of "hip hop planet" uses the image of the candy box witha ribbor tied around it to describe the highest ways of dayton Ohio because a.) It shows the highways are an important part of the city b.) The character of

  4. statistics

    While selecting candy for students in his class, Professor Murphy must choose between gummy candy and licorice nibs. Gummy candy packets come in five sizes, while packets of licorice nibs come in four. If he chooses gummy candy,

  1. Trick or Treat

    Little Billy was out trick or treating on Halloween. He had gotten a lot of candy and was peering into his bag, when out from behind a tree came Freddy Krueger. Freddy reached into Billy's bag and took half of his candy plus one

  2. Math :))

    Sarah's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $1.50 each. To date, they have raised $900. Their goal is to raise more than $2,550. How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their

  3. math

    ben has 2/3 of a large candy bar. he is going to split it into 4 parts for his friends. How much of the candy does each friend get?

  4. Math

    Mr.elliot visits a local candy store and purchases 4.50, pounds of licorice at 4.47 a pound. What is the total cost of his candy. Round to the nearest cent. I think I know how to answer it but I just wanted to make sure that I was

You can view more similar questions or ask a new question.