math

A man gains 20% by selling apples at a certain price.if he sells it at Rs 1.2 higher than the previous price he gains 40%. Find the original cost price

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. c*1.2 + 1.2 = c*1.4
    c = 6

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A man would gain 25% by selling a chair for rs47.5 and would gain 15% by selling a table for rs57.5.he sells the chair for rs36.what is least price for which he must sell table to avoid any loss on the two together?

  2. math

    Mr. Smith buys pencils at Rs 250 per hundred and sells each at Rs 1.75.Findd his loss or profit. David bought 2 dozen eggs for Rs 56. Since 6 of them broke, he incurred a loss of Rs 20 on selling them. What was the selling g price

  3. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same

  4. Math

    he wholesale cost of a delivery van is $31,300. The original markup was 26% based on selling price. Find the final sale price after the following series of price changes: a markup of 46%, a markup of 15%, a markdown of 40%, and a

  1. Math

    An electronics store is selling personal CD players. The regular price for each CD player is $90. During a typical two weeks, the store sells 50 units. Past sales indicate that for every $1 decrease in price, the store sells five

  2. math

    An electronics store sells 60 entertainment systems per month at $800 each. For every $20 increase in the selling price, the store sells one fewer system. What should the store set the price to in order to maximize the revenue?

  3. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

  4. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?

  1. Math "Need Help Asap"!

    "Find each percent of markup?" 5.)Store's cos:$26 selling price:$39 6.)Store's cost:$125 selling price:$168.75 7.)Store's cost:$75 selling price:$90 "Find each selling price round to the nearest cent?" 8.)"A Video game costs a

  2. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  3. percentage

    Due to a reduction in price by 33.33%, a man gets 25 extra apples. If he spends 75 Rs, what is the reduced price per apple?

  4. Business Math

    A furniture store sells recliners at a 70% mark-up (based on price). If the recliner costs the store $240, what price will they charge? Formula: %Markup on cost=%markup on selling price/100% - % markup on selling price x =

You can view more similar questions or ask a new question.