Math

A jeepney ride costs 8 pesos for the first 4 km and each additional integer km add 1.50 pesos to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in km.
Please give the solution. Thank you

  1. 👍 3
  2. 👎 0
  3. 👁 2,425
  1. 2nd piece:

    f(d) = 8.00 + 1.50⌈d-4⌉ for d>4

    Now you should be able to provide the other piece.

    1. 👍 5
    2. 👎 2
  2. how to get 4

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 kilometers, and each additional integer kilometers adds P1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in kilometers.

  2. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 km and each additional integer km adds P 1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in term of the distance d in km.

  3. Mathematics

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - CHOICES

  4. Math

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - 11. a.

  1. General Math

    Maria rides a jeepney to go to the market which is 14km away from her house. The fare rate is 8.00 pesos for the first 4km and additional 1.40 pesos for every km or a fraction of it thereafter. What mathematical can be drawn out

  2. general math

    The base jeepney fare is PHP 8.00 for the first four kilometers and an additional PHP 1.50 per kilometers for the succeeding kilometers, express the fare for x kilometers as a function of x. please help me and kindly put the

  3. Math

    A standard train ticket in a certain city costs $2.50 per ride. People who use the train also have the option of purchasing a frequent-rider pass for $18.00 each month. With the pass, a ticket costs only$1.75 per ride. How many

  4. math

    A cab company charges $2 per cab ride, plus an additional $2 per mile driven. If a cab ride is 7 miles long, how much will it cost?

  1. Math

    You have \$20$20dollar sign, 20 to spend on taxi fare. The ride costs \$5$5dollar sign, 5 plus \$2.50$2.50dollar sign, 2, point, 50 per mile. Let mmm represent the number of miles ridden. Write an inequality to determine how many

  2. Math

    A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write the equation.

  3. math

    An integer is 5 more than another integer. Three times the bigger integer is 11 more than the square of the smaller integer. find the two integers

  4. algebra

    A 5mile cab ride costs$7.20 a 9 mile cab ride costs $11.60 find a linear equation that models a relationship between cost c and distance d? Answers are C =1.44 d +4.40 C=1.10 c +4.40 C=1.29 d+1.70 C=1.10 d +1.70 Thanks

You can view more similar questions or ask a new question.