Math

A goblin miner earns 1 cent the first day, 2 cents the second day, 4 cents the third day, 8 cents the fourth day. How much will the miner earn in 30 days?
Ok--I know to double the answer each time until 30--which would be:5,368,709.12
Is there an equation to make this easier?
Thanks


Sort of. Notice that on the nth day, the amount of money that day is 2^(n-1 ) Then notice the amount of money made to date (look at the above figures) is 2^(n-1) -1.

So the total the miner earns in thirty days...

2^29 + 2^29 -1= 2^30 -1 cents.

check that for n= 4, and n=5


Thank you!

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college algebra

    Deshaun is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices. Company A has no initial fee but charges .70 cents for every mile driven. Company B charges an initial

  2. Algebra

    A squash patch currently has 120 lbs of butternut squash. For each additional day in the patch, the amount of butternut squash increases by 6 lbs. If the price of butternut squash is currently 80 cents per pound, but it decreases

  3. Math

    One year the postage rate for sending 1 ounce of mail first class was increased from 25 cents to 29 cents. The percent of increase in the 29 cent postage rate was most nearly?

  4. Prob. Math

    Sarah draws a card from a deck of 52 cards. She receives 40 cents for a heart, 50 cents for an ace, and 90 cents for the ace of hearts. The cost of a draw is 15 cents. How much will Sarah lose if she plays this game?

  1. Coins

    Emma saves 5 cents a day. How many cents does she have in one week?

  2. Computer Science

    Create a Raptor Flowchart that calculates the amount a person would earn over a period of time if his or her salary were five cents the first day, ten cents the second day, and so on doubling each day. Your program should: 1.

  3. Grade 11 U math

    A 135-kg steer gains 3.5kg/day and costs 80 cents/day to keep. The market price for beef cattle is $1.65/kg, but the price falls by 1 cent/day. When should the steer be sold to maximize profit? Revenue= (Price/units)(#of units)

  4. math

    if the taxi fare is c cents for the first quarter mile and s cent for each additional quarter mile ,what is the charge ,in cents ,for a trip of x miles,where x is greater than!?

  1. Operations Management

    A small grocery store sells fresh produce, which it obtains from a local farmer. During the strawberry season, demand for fresh strawberries can be reasonably approximated using normal distribution with a mean of 40 quarts per day

  2. physics

    At 7.15 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0W light burning 24.0 hours a day?

  3. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent. First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.

  4. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a

You can view more similar questions or ask a new question.