Math

A goblin miner earns 1 cent the first day, 2 cents the second day, 4 cents the third day, 8 cents the fourth day. How much will the miner earn in 30 days?
Ok--I know to double the answer each time until 30--which would be:5,368,709.12
Is there an equation to make this easier?
Thanks


Sort of. Notice that on the nth day, the amount of money that day is 2^(n-1 ) Then notice the amount of money made to date (look at the above figures) is 2^(n-1) -1.

So the total the miner earns in thirty days...

2^29 + 2^29 -1= 2^30 -1 cents.

check that for n= 4, and n=5


Thank you!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 179

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    yan gets allowance money every day. On Monday he gets 5 cents. On Tuesday he gets 12 cents. On Wednesday he gets 19 cents. On Thursday he gets 30 cents. On Friday he gets 35 cents. How much will he get on Saturday? How much will

    asked by bea on March 14, 2016
  2. math

    On first day you receive 1 cent on the second day 2 cents on the third day you get 4 cents and so on for 28 days. How much would you expect to receive on the last day of the month ?

    asked by Anonymous on February 3, 2013
  3. Calculus

    When selling lemonade for 50 cents per cup, Diana can sell 40 cups per day. She observes that the number of cups sold per day decreases by 2 for every 5-cent increase in the price of a cup of lemonade. Determine a formula for the

    asked by Barbara T. on February 8, 2016
  4. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount? 1. 1/4 cents 2. 1 cents 3. 1/2 cents 4. 1

    asked by Johnny on May 23, 2014
  5. math reasoning

    the library charges 5 cents for the first day and 2 cents for each additional day that the book is over due if the borrower paid 65 cents in late charges for how many days was the book overdue

    asked by Anonymous on February 5, 2016
  6. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out

    asked by E on September 6, 2016
  7. 2nd grade Math

    Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents Dafidale-25 cents Viloit-37 cents Sunflower-23 cents

    asked by Lauren on January 7, 2009
  8. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a

    asked by vincent on September 18, 2015
  9. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent. First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.

    asked by Bart on April 10, 2010
  10. java/programming Please Help Me!!

    In this exercise, you will be writing a simple java program to explore the decision making mechanism using if/else and switch statements. The program is consists of one class (RentalCalculator). It will hold only one method, of

    asked by Anonymous on January 31, 2019

More Similar Questions