Math

Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you use for the unlimited-calling plan to become cheaper?

asked by Anonymous
  1. plan 1: cost = 14 + .06n , where n is the number of minutes
    plan 2: cost = 22

    solve:
    14 + .06n= 22

    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation
  2. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For
  3. ALGEBRA

    A telephone company has a choice of two plans. Plan A - $30 per month and $.05 per phone call and Plan B - $20 per month and $.10 per phone call. Which is the best plan for you? I need to form two equations with the above, please
  4. math

    You need to choose between two phone plans for local calls. Plan A charges $25 per month for unlimited calls. Plan B charges a monthly fee of $13 with a charge of 6 cents per local call. How many local phone calls in a month make
  5. Math

    How would you solve this word problem in one variable inequality form? One cell phone company offers a plan that costs $29.99 and includes unlimited night and weekend minutes. Another company offers a plan that costs $19.99 and
  6. ALGEBRA HELP OR I AM GONNA FAIL I CANT DO THIS

    compare two cell phone companies offers to see which is the better deal. Horizon Cell Phone Company Vertigo Cell Phone Company Base rate=$40 Plus every minute costs $0.05 vertigo company Base rate=$30 Plus every minute costs $0.07
  7. Algebra

    the phone company has two plans for cell phones. the first plan calls for a monthly fee of 35.00 with unlimited calling. The other plan is a monthly fee of 15.00, with a 0.50 fee for every minute over 100 used in a month. What is
  8. math

    sally's cell phone company charges a flat rate of $15.00 per month and $0.12 per minute. eduardo's cell phone company charges a flat rate of $18.00 per month and $0.09 per minute. how many minutes would you have to use for the
  9. Math

    A cell phone compnay offers its customers a monthly plan that cost $55 per month plus $0.08 for each minute used. If Marissa use 225 minutes in a month, how much will she pay for one month?
  10. Algebra

    You are a representative for a cell phone company and it is your job to promote different cell phone plans. Your boss asks you to visually display two plans and compare them so you can point out the advantages of each plan to your

More Similar Questions