Math

The grocery store sells kumquats for $4.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $22.

4.75k+2.25p=22*****
4.75=2.25p+22
4.75+2.25=k
4.75p+2.25k=22
Help please

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Right.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. Thank you so much. I was stuck on this problem

    1. 👍
    2. 👎
  3. You are very welcome.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  4. D
    D
    B
    A
    D

    1. 👍
    2. 👎
  5. "you're welcome" is correct,
    100%

    1. 👍
    2. 👎
  6. Yes he is
    DDBAD is 100%

    1. 👍
    2. 👎
  7. The correct answers are
    1) D
    2) B
    3) A
    4) D
    5) C
    Hope this helps and this is Lesson 5: Standard Form Unit 7: Linear Functions

    1. 👍
    2. 👎
  8. shortysfunny is wrong, you’re welcome and chomper are 100% correct

    1. 👍
    2. 👎
  9. @shortysfunny u was right for me

    1. 👍
    2. 👎
  10. shortysfunny was right for me

    1. 👍
    2. 👎
  11. guys, it's not all gunna be the same for all of the awnsers. The teacher change everything around for different students.

    1. x -intercept is -4; y-intercept is 8
    2. -x + 6y = 24
    3. 4.75k + 22.5p = 22
    4. Graph D (the straight up and down one on the left side of the y-axis)
    5. The two functions have the same y-intercept

    Unit: 7 Linear functions Lesson: 5 standard Form

    1. 👍
    2. 👎
  12. yourwelcome is right dont listen to anyone else

    1. 👍
    2. 👎
  13. you're welcome is correct

    1. 👍
    2. 👎
  14. you're welcome is correct !!

    1. 👍
    2. 👎
  15. your welcome works for unit 6 lesson 5

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics

    For question 1 & 2, find the x- and y-intercept of the line. 1. -10x + 5y = 40 A. x-intercept is 5; y-intercept is -10 B. x-intercept is 8; y-intercept is -4 C. x-intercept is -10; y-intercept is 5 D. x-intercept is -4;

  2. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  3. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

  4. 5 th grade math

    at a grocery store salted peanuts in the shell cost 30 cents per ounce. is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanuts?

  1. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for

  2. Math

    You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.89 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $2.99 a pound. Is it

  3. algebra

    The coffee counter charges $9.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and $8.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make a 20-lb blend that sells for $8.40 per pound? Answer: Kenyan-8 lb;

  4. algebra

    Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A grocer wants 10 pounds if the mixture to sell for $2 per pound. How much of each type should he used?

  1. Math

    At the grocery store, almonds are on sale for $2.88 per pound. What is the price of 3.5 pounds?

  2. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  3. mathematics

    A grocery sells steak for $6.10 per pound .what could be the cost of 2 3/5 lb of steak ?

  4. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?

You can view more similar questions or ask a new question.