ELITRICAL MATH! (LAST ONE FOR TODAY, HOPEFULLY!)

Find each unit price. Which is the better buy? Explain.

Electrical wire:

$1.49 for 3 ft.

$.69 for 18 in.

  1. 👍 3
  2. 👎 1
  3. 👁 2,659
  1. divide cost/quantity

    $1.49/3ft = $0.4967/ft

    and similarly for the other one. Then compare

    1. 👍 5
    2. 👎 1
  2. depends on how much wire you need.
    one is almost 50cents per foot, the other is almost 46 cents per foot.

  3. How did you get 46?

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  4. 0.69 / 1.5 = 0.46

  5. 1.49/3 = x/1
    cross multiply
    3x = 1.49
    x = 1.49/3
    x = 0.496 (rounds to 50 cents per foot)

    .69/18 = x/1
    cross multiply
    18x = .69
    x = .69/18
    x = .038 per inch
    12 inches in a foot
    x = .038(12) = 0.456 (rounds to 46 cents per foot)

    1. 👍 11
    2. 👎 0
  6. 1.49/3 = 0.50 per foot
    0.69/1.5 = 0.46 per foot

    .69 is the better buy

    1. 👍 22
    2. 👎 0
  7. Thanks blurryface! That really helped! :D

    1. 👍 5
    2. 👎 0
  8. Thank you that did help.

    1. 👍 2
    2. 👎 0
  9. help please i still dont get it :/

  10. Yes that was helpful blurryface, thank you.

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  11. How did y’all get 1.5??

    1. 👍 3
    2. 👎 1
  12. its inches so that means that 1.49 is the better one

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  13. what does the slash mean? multiply or divide?

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  14. Divide. If their was a semicolon ( • ) it would mean multiply. But in math these symbols mean divide, /, ÷,

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  15. whats going on i dont get in :((((

    1. 👍 1
    2. 👎 2

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Calculus

    The demand function for the Luminar desk lamp is given by the following function where x is the quantity demanded in thousands and p is the unit price in dollars. p = f(x) = -0.1x2 - 0.3x + 39 (a) Find f '(x). f '(x) = (b) What is

    asked by Mike on June 13, 2013
  2. physics

    Consider two copper wires with the same cross-sectional area. Wire A is twice as long as wire B. How do the resistivities and resistances of the two wires compare? CHECK ALL THAT APPLY Wire A and wire B have the same resistance.

    asked by Anonymous on February 7, 2014
  3. Math

    The quantity demanded each month of russo Espresso Makers is 250 when the unit price is $140; the quantity demanded each month is 1000 when th e unit price is $110. the suppliers will market 750 expresso makers if the unit price

    asked by Terri on April 9, 2012
  4. MATH

    6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways. 7. Ben needs to buy

    asked by goldensparklegirl222 on November 23, 2015
  5. Physics

    A piece of copper wire has a resistance per unit length of 5.50 x 10^-3 Ω/m. The wire is wound into a thin, flat coil of many turns that has a radius of 0.200 m. The ends of the wire are connected to a 12.0-V battery. Find the

    asked by Anonymous on October 3, 2013
  1. Math

    Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50. a.Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest

    asked by Please help!!!!! on November 15, 2019
  2. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the

    asked by Kayla on May 11, 2014
  3. Math

    Consider a market where supply and demand are given by QXS = -14 + PX and QXd = 85 - 2PX. Suppose the government imposes a price floor of $38, and agrees to purchase any and all units consumers do not buy at the floor price of $38

    asked by Jerry on September 15, 2015
  4. college math HELP!!!!!

    The quantity demanded x each month of Russo Espresso Makers is 250 when the unit price p is $180; the quantity demanded each month is 1000 when the unit price is $150. The suppliers will market 750 espresso makers if the unit

    asked by Dee on January 19, 2014
  5. physics

    A piece of copper wire has a resistance per unit length of 6.45*10-3 /m. The wire is wound into a thin, flat coil of many turns that has a radius of 0.140 m. The ends of the wire are connected to a 12.0 V battery. Find the

    asked by rick on February 11, 2008

You can view more similar questions or ask a new question.